Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jeden z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych, wywołujących psychiczny i fizyczny dyskomfort. Wbrew pozorom, nie należy do rzadkości. Dotyczy obojga płci, lecz zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Współczesna medycyna dostarcza jednak wiele nowoczesnych narzędzi, dzięki którym można skutecznie rozprawić się z tą dolegliwością. Jednym z nich jest leczenie laserem. Na czym polega zabieg? Czy każdy może go wykonać? Rozwiewamy wątpliwości.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku różnych ilości moczu podczas niewielkiego wysiłku – ćwiczeń fizycznych, kichania, kaszlu czy podnoszenia przedmiotów. Przyczyną jest dysfunkcja mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Niekontrolowany wyciek następuje w momencie wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, do którego dochodzi podczas wykonywania czynności. Najczęstsze przyczyny występowania dolegliwości u kobiet to obniżenie poziomu estrogenów i porody naturalne (zwłaszcza dziecka powyżej 4 kg lub trwające ponad dobę). Wśród mężczyzn odpowiedzialne są za to głównie schorzenia gruczołu krokowego, a także częste infekcje układu moczowo-płciowego czy defekty anatomiczne. Więcej informacji na temat tych ostatnich znajdziesz na: http://supple.pl/a/czy-operacyjne-leczenie-stulejki-i-obrzezanie-to-jest-to-samo.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie laserem

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu to szybki i małoinwazyjny sposób na skutecznie uporanie się z problemem. Zabieg dedykowany jest przede wszystkim kobietom będącym w łagodnej i umiarkowanej fazie schorzenia. Podczas jego wykonywania lekarz wprowadza do pochwy wiązkę lasera, która powoduje fototermiczne obkurczenie ścianek pochwy i stymuluje wzrost włókien kolagenowych, zwiększając tym samym ich napięcie. Wzmacniana jest powięź wewnątrzmiednicza i obszar ujścia cewki. Dzięki temu, osłabione mięśnie dna miednicy ulegają wzmocnieniu, a kąt nachylenia cewki moczowej zmniejszeniu.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – zalecenia

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu wymaga wykonania badania cytologicznego, ginekologicznego i laboratoryjnego (badanie moczu, HCV, HBS, HIV). Niezbędne jest także wykluczenie infekcji i zmian w obrębie pochwy. Niska inwazyjność zabiegu sprawia, że po jego wykonaniu pacjentka może już tego samego dnia wrócić do swoich codziennych zajęć. Konieczna jest jednak miesięczna rezygnacja ze współżycia. Po więcej informacji zajrzyj na:  https://www.kliniki.pl/laserowe-leczenie-wysilkowego-nietrzymania-moczu/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here