Czystek ma wiele zastosowań, jednakże powinien być stosowany tylko jako suplement diety i uzupełnienie terapii tradycyjnej. Czym jest czystek i kiedy warto go stosować?
Czym jest czystek?
Cissus czyli czystek to krzew o kwiatach czerwieni i różu. Jego właściwości prozdrowotne wynikają z zawartości polifenoli czyli antyoksydantów, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Kupując czystek najlepiej wybierać czystek cięty, niezmielony.
Zdrowotne właściwości czystka
Czystek posiada właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Dzięki temu ma zastosowania w walce z infekcjami, głównie górnych dróg oddechowych oraz schorzeń skórnych. Jest skuteczny przy zwalczaniu kataru i kaszlu i może stanowić uzupełnienie terapii antybiotykowej. Zalecany jest także w przypadku nawracających infekcji zatok. Czystek jest także zalecany osobom borykającym się z łupieżem, grzybicą skory i paznokci, trądzikiem i łuszczycą. Czystek bowiem przyspiesza proces gojenia się ran po wypryskach.
Artukuły na temat czystka wskazują także na działanie antyoksydacyjne. Obniża on poziom enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu, zatem działa przeciwzmarszczkowo.
Czystek może być także stosowany w higienie jamy ustnej. Działa on oczyszczająco, odświeża oddech i wpływa na koloryt uzębienia. Napar może służyć jako płyn do płukania jamy ustnej. Dodatkowo daje on lekki efekt wybielania.
Ponieważ ziele czystka usuwa z organizmu substancje toksyczne, jest on zalecany nałogowym palaczom. Ponadto jego regularne picie pozwala na obniżenie ryzyka zapadnięcia na chorobę niedokrwienną serca.
Przygotowanie naparu z czystka
Do przygotowania naparu najlepiej zakupić herbatę z czystka zawierającą suszone liście i kwiaty. Aby otrzymać herbatkę wystarczy zalać łyżeczkę zioła wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na około 5 do 8 minut. Zalecane jest picie 2-3 razy na dobę. Skutki stosowania będą widoczne gdy spożywany będzie regularnie. Najczęściej pozytywne efekty są zauważalne po upływie miesiąca od wypicia pierwszej dawki.