Szpitalne łóżka elektryczne - wygoda dla pacjenta i lekarza

Łóżko szpitalne jest bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nie tylko samych sal szpitalnych, ale też placówek rehabilitacyjnych, ośrodków zdrowia, sanatoriów czy hospicjów.

W pełni funkcjonalne i dopasowane do współczesnych standardów łóżka elektryczne są w tej kategorii zdecydowanie najpopularniejszym wyborem gwarantującym nie tylko pełen komfort pacjenta, ale i wygodę pracujących z nim lekarzy, pielęgniarek i opiekunów. Możliwość regulacji, szybkiej obsługi, zmiany ustawienia łóżka czy doposażenia go w dodatkowe urządzenia monitorujące stan zdrowia to tylko niektóre z ciekawych funkcji, jakie oferują szpitalne łóżka elektryczne. Na jakie ich cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie i dlaczego łóżka sterowane elektrycznie wypierają stopniowo ze szpitali klasyczne łóżka manualne?

Najważniejsze cechy szpitalnych łóżek elektrycznych

Elektryczne łóżka szpitalne można podzielić na dwie główne kategorie: łóżka z regulacją wysokości leża i jego poszczególnych części z pomocą siłownika elektrycznego oraz w pełni elektryczne łóżka sterowane z poziomu pilota i posiadające wiele funkcji ułatwiających opiekę nad pacjentem. Skupiając się głównie na drugiej z wymienionych kategorii, do najważniejszych cech szpitalnych łóżek elektrycznych należy zaliczyć:

  • Możliwość modyfikacji ustawienia wszystkich segmentów leża (oparcia pleców, ud, głowy i stóp),
  • Możliwość regulacji wysokości łóżka szpitalnego (dla komfortu pacjenta oraz opieki),
  • Możliwość wyposażenia łóżka w tunel na kasetę RTG w segmencie oparcia pleców oraz inne urządzenia ułatwiające monitorowanie stanu zdrowia pacjenta,
  • Kilka wygodnych wariantów sterowania łóżkiem (w tym pilot ręczny dla pacjenta oraz panel główny umożliwiający blokowanie i odblokowanie poszczególnych funkcji sterowania),

Dodatkowo, każde łóżko szpitalne bez względu na wariant sterowania powinno spełniać szereg wymagań kwalifikujących meble szpitalne do pracy z chorymi. Szpitalne łóżka elektryczne powinny zostać wykonane z solidnych materiałów – elementy takie jak profile stalowe, barierki boczne czy siatki wspierające leże powinny być w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia, środki dezynfekujące i myjące czy promieniowanie UV. Sam szkielet łóżka musi być dostosowany do konieczności przeprowadzenia szybkiego uprzątnięcia miejsca szpitalnego dla kolejnego pacjenta – prostota budowy w połączeniu z elektrycznym sterowaniem z pewnością ułatwia dostęp i czyszczenie każdego elementu konstrukcji.

Funkcjonalne łóżka elektryczne w szpitalu – komfort pacjenta, wygoda opiekunów

Zależnie od wariantu wyposażenia, wybranych dodatkowych funkcji i indywidualnych wymagań szpitala czy prywatnej placówki medycznej, elektryczne łóżka szpitalne mogą oferować szereg udogodnień wspierających skuteczną opiekę nad pacjentami. Poza opisanym już pełnym sterowaniem elektrycznym operującym między innymi kątami ustawienia i wysokością poszczególnych segmentów leża, w dobrej jakości szpitalnym łóżku elektrycznym nie powinno zabraknąć m.in. funkcji pełnej blokady pozycji kół zapobiegającej przemieszczaniu się pacjenta wraz z łóżkiem. Blokada taka może być obsługiwana mechanicznie.

Możliwość kontroli łóżka elektrycznego z poziomu pilota jest szczególnie korzystna dla pacjentów, którzy spędzając cały dzień w łóżku szpitalnym chcą zmienić pozycję siedzenia, ale wymagają przy tym wsparcia ze strony poszczególnych segmentów łóżka. Ważne jednak, by poszczególne ustawienia mogły zostać dla pacjenta zablokowane i ten nie mógł sobie zrobić krzywdy niekorzystnym dla siebie ułożeniem leża łóżka szpitalnego.

Ważną funkcją wszystkich łóżek elektrycznych jest ich znacznie lepsza kompatybilność z różnymi urządzeniami i wyposażeniem dodatkowym ułatwiającym opiekę nad pacjentem. Obok elementów i funkcji podstawowych, takich jak mocowanie segmentów leża, demontowane szczyty łóżka, system regulacji barierek, panel sterowniczy, funkcja autoregresji oparcia pleców, czy możliwość przedłużenia leża, producenci mebli szpitalnych proponują także możliwość doposażenia łózka w poręcze boczne, półkę na pościel, wieszak na kroplówki, czy też uchwyty na worek do moczu, kaczkę i basen.

Zakup elektrycznego łóżka szpitalnego – jak wybrać najlepszy model?

Decydując się na wyposażenie sali szpitalnej czy placówki medycznej bądź rehabilitacyjnej w łóżka elektryczne należy zdawać sobie sprawę z wyjątkowej wygody ich obsługi i pełnej funkcjonalności, jaką oferują. Dobrym rozwiązaniem w kwestii zakupu mebli medycznych, w tym także łóżek elektrycznych są producenci wyposażenia szpitalnego prowadzący własne sklepy internetowe, tak jak U.B.M. KOTASIŃSKA. Opcja ta pozwala nie tylko zaoszczędzić – meble bezpośrednio od producenta będą tańsze, niż w sklepie pośredniczącym w sprzedaży, ale też sprawdzić dokładnie pełną specyfikację, funkcjonalność i dostępne rozwiązania dla konkretnych modeli łóżek elektrycznych.

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here