Syrop z czarnego bzu

Na kaszel, przeziębienie czy grypę najlepsze okazują się często babcine sposoby i mikstury prosto z zielnika. Wśród wielu leczniczych roślin znajdziemy wyjątkowy krzew, którego niezawodność jest potwierdzona nawet nie latami, ale wiekami doświadczeń. Czarny bez, bo o nim mowa, był z powodzeniem stosowany już przez starożytnych, którzy leczyli nim gorączkę i osłabienie, ale również oparzenia, wrzody czy ukąszenia żmij. Dziś jego właściwości są wykorzystywane zarówno do produkcji domowych specyfików, jak też w przemyśle farmaceutycznym. Jak zatem czarny bez oddziałuje na nasz organizm i co sprawia, że jest tak skuteczny?

Syrop łagodzi obyczaje?

Sambucus nigra, określany także mianem bzu lekarskiego, bzu aptecznego, holundra czy – najpowszechniej – czarnego bzu, służy dziś przede wszystkim jako składnik parafarmaceutyków (np. http://pelafen.pl/), wspomagających leczenie grypy, przeziębienia czy suchego kaszlu. Jakkolwiek syrop z czarnego bzu prawdopodobnie nie łagodzi obyczajów, to jednak katar i kaszel – owszem. Dzięki substancjom zawartym w owocach tej rośliny, takich jak flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, karotenoidy, sole mineralne, pektyny oraz witaminy A1, B1, B6 i C, ma ona właściwości antyoksydacyjne (umożliwia eliminację wolnych rodników), antybakteryjne i antywirusowe, co oznacza, że chroni nasze komórki i zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów (zwłaszcza wirusa grypy) w organizmie. Owoce bzu działają także przeciwbólowo, więc możemy liczyć na ulgę w bólu gardła towarzyszącym przeziębieniu.

Usuwanie toksyn i wzmacnianie żył

Już od dzieciństwa słyszymy, że na przeziębienie najlepiej jest się wygrzać i wypocić, ponieważ dzięki temu powstrzymujemy rozmnażanie się wirusów. Oprócz ciepłej pidżamy i kilku kołder pomaga nam w tym właśnie czarny bez. Wyciąg z jego owoców ma właściwości napotne i moczopędne, dzięki czemu przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Poza tym czarny bez uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zapobiega osadzaniu się komórek z cholesterolem i powstawaniu miażdżycy .

Czarny bez w spiżarni

Aby zapobiegać przeziębieniu, możemy wykorzystać zdrowotne właściwości czarnego bzu w domowej spiżarni, przyrządzając z jego owoców powidła, galaretki czy nalewki. Z zaopatrzeniem się w kwiaty i owoce nie powinniśmy mieć problemów – krzewy bzu rosną w naturalnych warunkach: najczęściej napotkamy je  na skraju lasu lub na przydrożu. Istnieją też odmiany, które możemy posadzić we własnym ogrodzie – czarny bez ma niewielkie wymagania co do gleby. Sam krzak ma wysokość ok. 3-10 metrów, szary lub brunatny pień, drobne czarne owoce, przypominające porzeczki lub jagody, i białe kwiaty. Kwiaty bzu możemy ścinać w maju i czerwcu, natomiast owoce zbiera się na przełomie sierpnia i września. Warto pamiętać, że owoce czarnego bzu nadają się do spożycia dopiero po przetworzeniu. Surowe zawierają bowiem sambunigrynę, czyli cyjanogenny składnik, który może spowodować poważne zatrucie. W procesie suszenia lub gotowania sambunigryna rozkłada się, a owoce stają się jadalne, zachowując wyłącznie dobroczynne właściwości.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here