Powszechnie uważa się, że zwyrodnienie stawów dotyczy wyłącznie osób starszych, które przekroczyły 60. rok życia. Nic bardziej mylnego! Niewłaściwy tryb życia, przebyte urazy, a także czynniki genetyczne sprawiają, że na to bolesne schorzenie cierpią również 20- i 30-latkowie. Dlatego możesz już teraz wzmocnić swoje stawy i przeciwdziałać ich zwyrodnieniom (takim jak RZS), sięgając po suplementy na stawy. Jeśli będziesz stosować je regularnie, jest szansa, że ból nie powróci i unikniesz kuracji mocnymi lekami.
Kto powinien stosować suplementy na stawy?
W grupie ryzyka schorzeń stawów znajdują się zarówno osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i zawodowi sportowcy. Do uszkodzenia stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia czy zerwania więzadeł), może dojść podczas intensywnego treningu, choć czasami wystarczy zwykła nieostrożność podczas wykonywania codziennych czynności.
Z kolei przeciążenie stawów może być konsekwencją otyłości, monotonnej pracy (np. w przy komputerze, na taśmie produkcyjnej), ciężkiej pracy fizycznej i wyczynowego uprawiania sportu.
Choroby zwyrodnieniowe stawów rozwijają się stopniowo, ale ich rozwój przyspieszają otyłość, niewłaściwy tryb życia, zaburzenia hormonalne i płaskostopie. Podsumowując, warto sięgnąć po suplementy na stawy, jeśli:
- masz nadwagę/otyłość;
- wykonujesz pracę w jednej (często nieprawidłowej) pozycji, np. przy komputerze;
- pracujesz fizycznie w trudnych warunkach;
- uprawiasz sport wyczynowo, np. kulturystykę, gimnastykę artystyczną, tenis, biegi, golf;
- ćwiczysz amatorsko, np. wzorując się na płytach z ćwiczeniami fitness, (mikrourazy stawów często powstają wskutek nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń i zaniechania rozgrzewki);
- stronisz od aktywności fizycznej;
- masz powyżej 60. lat;
- w rodzinie występowały przypadki osteoporozy i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Dlaczego warto stosować preparaty na stawy?
Uszkodzone stawy nigdy nie wracają do pełnej sprawności. Owszem, do pewnego stopnia mogą się zregenerować, ale w zastępstwie tkanki chrzęstnej pojawia się blizna łącznikowa, co zmniejsza wytrzymałość chrząstki. Leczenie uszkodzeń i zwyrodnień stawów jest trudne i wymaga stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które nie są obojętne dla organizmu.
Jeśli czynniki sprzyjające schorzeniom układu ruchu nie są Ci obce i co jakiś czas odczuwasz ból stawów, możesz w celach profilaktycznych sięgnąć po suplementy na stawy. Preparaty te zawierają zwykle glutaminę i chondroitynę – substancje, które znajdziesz także w owocach morza, np. krewetkach i rakach. Warto wypróbować również suplementy z siarką, gdyż Twoje problemy ze stawami mogą wynikać z braku tego pierwiastka w organizmie. Równie pomocne będą suplementy zawierające kolagen typu II, czyli białko będące składnikiem chrząstki stawowej. Proces degeneracji stawu i dolegliwości bólowe mogą ustąpić przy regularnym stosowaniu preparatów z tranem. Możesz sięgnąć także po suplementy zawierające kwas hialuronowy, który łagodzi ból i wzmacnia stawy maziówkowe.