Siniaki

Nie tylko sportowcy doznają kontuzji i stłuczeń. Czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi by uderzyć się o kant stołu czy upaść. Skutkiem są bolesne stłuczenia i w konsekwencji siniaki.

Powstawanie siniaków

Siniak powstaje w momencie wylewu krwi do wnętrza ciała w wyniku pęknięcia cienkich naczyń krwionośnych. Przyczyną są stłuczenia, uderzenia o tępe przedmiotu. Zanik siniaka następuje najczęściej w ciągu tygodnia. Można ten proces nieco przyspieszyć stosując domowe sposoby.

Zimne okłady

Najpopularniejszym sposobem na siniaki są okłady z lodu. Aby było to skuteczne należy je stosować z przerwami przez 24 godziny, od momentu powstania urazu. Najprościej wykorzystać woreczek z kostkami lodu, żelowy kompres lub zimny metal. Gdy jesteśmy po za domem możemy wykorzystać butelkę z zimną wodą. Jednorazowe przyłożenie lodu na stłuczone miejsce nie powinno przekraczać 10 minut. Zimne okłady sprzyjają regeneracji tkanki dzięki obkurczaniu naczyń krwionośnych. Skutkiem jest zablokowanie rozprzestrzeniania się krwiaka i zmniejszenie bólu.

Okłady z roztworu sody

Równie skutecznym sposobem na stłuczenia jest kompres nasączony roztworem sody. Do połowy szklanki wody wsypujemy łyżeczkę sody oczyszczonej. Jeżeli nie mamy sody można ja zastąpić octem, który łączymy z wodą w tych samych proporcjach. Takim roztworem nasączamy gazę lub ręcznik i przykładamy w stłuczonym miejscu.

Maść z oliwy i czosnku

Artukuły takie jak oliwa i czosnek prawdopodobnie znajdą się w każdej kuchni. Mogą one także posłużyć do łagodzenia stłuczeń i siniaków. Kilka ząbków czosnku przeciskamy przez praskę i łączymy z 2 łyżkami oliwy. Gotową masę nakładamy na bolące miejsce i przykrywamy gazą. Pozostawiamy na kilkanaście minut. Powtarzamy kilka razy w ciągu dnia. Kompresu tego nie wolno stosować na otwarte rany.

Liście kapusty

Wystarczy oddzielić kilka liści, uderzyć w nie kilka razy, tak by puściły sok. Przykładamy je ich wewnętrzna stroną na posiniaczone miejsce, owijamy bandażem i pozostawiamy na noc. Jest to skuteczna metoda gdy siniak jest bolesny i wystąpił obrzęk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here