Rak trzustki – objawy, czynniki ryzyka, sposoby leczenia

Nowotwór trzustki zazwyczaj wykrywany jest za późno. Bardzo długo nie daje żadnych objawów – może być niezauważalny nawet w zaawansowanych stadiach. Dodatkowo choroba rozsiewa się bardzo szybko, co nie daje pacjentowi dobrych rokowań. Jak zaradzić nowotworowi? Jakie są sposoby jego leczenia?

Ryzyko zachorowania na raka trzustki jest uwarunkowane genetycznie – zwiększa je np. mutacja w genie BRCA2, zespół Lyncha lub zespół czerniaka FAMMM, ale istnieją też inne czynniki, które mogą wpływać na jego powstawanie. Jest to między innymi otyłość, cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki czy palenie tytoniu. Powinieneś też szczególnie uważać, jeśli rak trzustki występował już w twojej rodzinie.

Jeśli nowotwór da objawy, będą wyglądały następująco:

  • Ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców,
  • Żółtaczka,
  • Utrata masy ciała i osłabienie,
  • Jasny oraz tłuszczowy stolec,
  • Utrata apetytu,
  • Zakrzepica,
  • Depresja,
  • Niedawno zdiagnozowana cukrzyca o nietypowym przebiegu,
  • Objaw Trousseau,
  • Zapalenie trzustki.

Aby zdiagnozować nowotwór lekarz przeprowadzi wywiad i zleci badania krwi, moczu i kału. Może wykonać też badanie ultrasonograficzne, endoskopowe, tomografię, angiogram lub rezonans magnetyczny. Bezbłędnie zdiagnozować raka może jednak jedynie biopsja, czyli pobranie fragmentu zmiany i obejrzenie jej pod mikroskopem.

Leczenie różni się w zależności od typu nowotworu i stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej wykorzystuje się radioterapię, chemioterapię oraz chirurgię. Operacje wykonuje się w przypadku raka bez przerzutów. Stosuje się wówczas jedną z trzech metod: procedurę Whippla (najczęściej w przypadku raka głowy trzustki), pankreatektomię dystalną lub pankreatektomię totalną. Chemioterapię zaleca się, kiedy doszło już do przerzutów, po operacji lub w leczeniu paliatywnym – niestety wiąże się ona z licznymi skutkami ubocznymi. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku radioterapii. Wszystkie te metody mogą być stosowane samodzielnie lub łącznie.

Komfort życia chorego może poprawić hipertermia. Stosuje się ją wspomagająco w leczeniu tradycyjnym – łagodzi skutki uboczne chemio- i radioterapii, podtrzymuje ich efekty i łagodzi ból. Polega na podniesieniu temperatury ciała w kontrolowanych warunkach, pod okiem lekarza. Hipertermia jest bezpieczna i nie daje skutków ubocznych. Można ją stosować w przypadku wszystkich rodzajów nowotworu.

Warto zatroszczyć się także o wzmocnienie odporności organizmu i wsparcie psychologiczne. Klinika IntegrativeMedical Center opracowała program integracyjnego leczenia nowotworów, który wspiera pacjentów w trakcie i po leczeniu onkologicznym. Przebieg terapii ustalany jest indywidualnie i może uwzględniać hiperterpię, witaminoterapię, ozonoterapię, refleksoterapię, akupunkturę, a także konsultacje dietetyczne i zajęcia relaksacyjne.

Rak trzustki, choć trudny do wykrycia i szybko postępujący, nie musi być nieuleczalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here