Rak pod kontrolą - dbaj o siebie podczas nowotworu

Nowotwór to jedno z największych wyzwań w naszym życiu. Nie warto tracić nadziei – dbajmy, aby ten czas spędzić w jak najlepszej formie i samopoczuciu. Musimy dać sobie i swoim bliskim szansę na nadzieję, na pozytywne wyleczenie, na pomoc. Walka z nowotworem to wiele płaszczyzn – skuteczna terapia, leczenie bólu, radzenie sobie z trudnymi emocjami, z problemami dnia codziennego. Postarajmy się, w miarę możliwości, działać na każdej płaszczyźnie, a szybciej i skuteczniej poradzimy sobie z chorobą.

Leczenie bólu

Każdy pacjent zmagający się z chorobą nowotworową ma prawo oczekiwać skutecznego leczenia bólu. Na szczęście, w 90% przypadków, ból można kontrolować. Leczenie powinno obejmować stosowanie skutecznych leków (na bieżąco dostosowywanych do potrzeb), ich regularne podawanie, leczenie bólów przebijających, jeśli takie się pojawią i wszystkich innych dolegliwości, które chory może odczuwać wraz z chorobą.

Radzenie sobie z trudnymi emocjami

Choroba nowotworowa, jak każde zagrożenie życia, jest dla nas sytuacją trudną. Każdy chory przeżywa tę sytuację indywidualnie, w zależności od swojego charakteru, rodzaju nowotworu, wsparcia bliskich. Warto pamiętać, że brak nadziei na wyleczenie, depresja, postawa bycia „ofiarą”, nie jest bez znaczenia dla skuteczności leczenia choroby. Należy robić wszystko, aby nasze samopoczucie było jak najlepsze.

Problemy z lekarzami

Wielu chorych skarży się na zły kontakt ze strony lekarza prowadzącego. Takim sytuacjom trzeba skutecznie przeciwdziałać. Lekarz ma obowiązek nie tylko prowadzenia skutecznej terapii leczenia nowotworu, ale również wsparcia chorego na każdym etapie choroby. Jeśli w kontakcie ze specjalistą dzieje się coś niewłaściwego, należy dążyć do lepszej z nim komunikacji lub zmienić go na innego lekarza.

Rak to nie wyrok. Pamiętajmy o tym. I dla naszych najbliższych, i dla nas samych, postarajmy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyzdrowieć i przejść chorobę jak najszybciej. Wymagajmy leczenia skutecznego. Nie dajmy się bólowi – świadomie podchodźmy do jego leczenia, wiedząc, że w znakomitej większości przypadków ( 90%!) możliwa jest skuteczna terapia. Radźmy sobie ze stresem i trudnymi emocjami najlepiej, jak potrafimy, ze wsparciem rodziny i specjalistów. Wszystkie te działania przyśpieszają rekonwalescencje i dają ulgę na wszystkich płaszczyznach. Warto o to walczyć

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/nowotworowy-bol-przebijajacy/leczenie-bolu-przebijajacego-w-chorobie-nowotworowej/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here