Prywatne ośrodki leczenia uzależnień

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje pobyt w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu. Ceny zależą od wielu czynników: od rodzaju i zakresu terapii, poprzez warunki w placówce, aż po długość pobytu i kompetencje personelu. Z pewnością nie warto kierować się wyłącznie kryterium finansowym – nietrudno się domyślić, że najtańsze oferty rzadko należą do tych najlepszych.

Decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu nie należy do najłatwiejszych. Cena może być jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy – mało który chory dysponuje nieograniczonym budżetem na ten cel. Na drodze często stają również członkowie rodziny, którzy nie zawsze chcą wspierać przyszłego pacjenta. Warto jednak potraktować ten wydatek jako inwestycję, która zapobiegnie przyszłym długom nałogowca, ograniczy do zera koszty substancji psychoaktywnych, a przede wszystkim przywróci alkoholikowi zdrowie, które jest przecież bezcenne.

Prywatny odwyk – cena a warunki w ośrodku

Pierwszą kwestią wpływającą na koszt terapii alkoholowej jest rodzaj placówki, którą wybierzemy. Komfort pacjentów jest jednym z czynników warunkujących pozytywne efekty leczenia. Już samo odstawienie alkoholu i uczestniczenie w pracy terapeutycznej bywa bardzo trudnym przeżyciem. Im lepsze warunki będą panowały w miejscu zakwaterowania, tym łatwiej będzie przejść przez ten proces. Oczywiście, można również zdecydować się na terapię ambulatoryjną, jednak pobyt w ośrodku daje znacznie lepsze efekty. Dzięki temu pacjent jest odseparowany od pokus oraz szkodliwego wpływu otoczenia i może skoncentrować się wyłącznie na własnym zdrowiu. Na to, jak kształtują się ceny terapii odwykowej, wpływa więc rodzaj pokoju, w jakim zatrzyma się pacjent (czy jest to pomieszczenie 1-osobowe, czy może będzie w nim przebywało więcej osób, czy jest wyposażone w prywatną łazienkę, telewizor, internet itd.), a także inne udogodnienia wliczone w cenę, np. wyżywienie (a także opcja wyboru diety) lub możliwość korzystania z urządzeń takich jak pralka, kuchenka mikrofalowa czy żelazko.

Terapia uzależnień – cennik najlepszych specjalistów

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie dziwi fakt, że za usługi dobrych fachowców trzeba płacić więcej. Dotyczy to także psychologów, psychiatrów i innych osób pracujących w prywatnych ośrodkach odwykowych. Ceny często odzwierciedlają ich kompetencje do prowadzenia oddziaływań terapeutycznych, a także doświadczenie w zawodzie. Z pewnością nie warto powierzać swojego zdrowia w ręce osób, które nie do końca znają się na tym, co robią.

Ośrodki odwykowe – ceny poszczególnych usług

Nie bez znaczenia jest także zakres usług oferowanych przez placówkę. Warto zwrócić uwagę na to, czy ośrodek umożliwia odbycie detoksu, a także czy oprócz standardowych sesji terapii grupowej, pacjenci mają dostęp także do konsultacji indywidualnych, wykładów terapeutycznych lub sesji psychoedukacyjnych, warsztatów, treningów asertywności, innych form terapii (np. filmoterapii, arteterapii, hipoterapii czy hipnozy) oraz spotkań z lekarzami innych specjalizacji. Pobyt w ośrodku powinien pozwalać na kompleksowe zadbanie o własne zdrowie. Alkohol zaburza przecież nie tylko delikatną sferę psychiczną, ale również relacje społeczne, sprawność umysłową oraz funkcjonowanie całego organizmu. Często pojawia się konieczność monitowania reakcji swojego ciała, dobrania specjalnej diety oraz zmiany stylu życia. Istotna jest także możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na czas leczenia.

Zobacz też: Jak przekonać bliską osobę do terapii alkoholowej?

Dodatkowe udogodnienia i usługi

Dobre placówki terapii uzależnień dbają o komfort pacjenta na każdy z możliwych sposobów. Wiedząc, że na drodze do zdrowienia często stają prozaiczne przyczyny (np. brak możliwości dojechania do miejsca, w którym odbywa się leczenie). W najlepszych prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu ceny mogą obejmować więc także transport z miejsca zamieszkania oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak dostęp do siłowni, basenu czy sauny lub zajęcia rozwijające zainteresowania chorych. Jednym z elementów terapii jest wypracowanie nowych, alternatywnych do picia sposobów spędzania czasu. Wielu alkoholików ma problem ze znalezieniem własnej pasji – dzięki takim dodatkowym usługom łatwiej jest im wrócić do normalnego życia i zbudować nową tożsamość osoby niepijącej.

Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here