Planowanie treningu dla początkujących

Wielu z nas marzy się idealna sylwetka. Zaczynamy podpatrywać treningi profesjonalistów, wzorować się na nich, czytać artukuły. Ale dla początkującej osoby nie tędy droga. Organizm każdego człowieka jest inny, inne są potrzeby i możliwości. Dlatego konsultacja z doświadczonym trenerem to podstawa opracowania treningu idealnego dla nas.

Zanim zaczniesz

Poziom trudności – zaczynamy zawsze od najłatwiejszych ćwiczeń, które w początkowej fazie przynoszą najlepsze efekty.

Technika – nawet najlepiej dobrane ćwiczenia nie mają sensu jeżeli są wykonywane nieprawidłowo. Może to skutkować nie tylko brakiem efektów ale i szkodzić. Dlatego przed wykonywaniem ćwiczenia warto zapytać instruktora o prawidłową technikę jego wykonania.

Ćwiczenie seriami – wszystkie ćwiczenia należy wykonywać w seriach. Jedna seria to określona liczba powtórzeń danego ćwiczenia. Z czasem tę ilość zwiększa się, zgodnie z możliwościami i potrzebami. Pomiędzy seriami powinien następować odpoczynek ok. 30 do 90 sekund, w zależności od stopnia zmęczenia. Ważny także jest rytm wykonywanych ćwiczeń oraz zachowanie odpowiedniego oddechu.

Dawkowanie obciążenia – początkowo wykonujemy ćwiczenia przy minimalnym obciążeniu, stopniowo je zwiększając.

Plan treningu

Częstotliwość – dla początkujących najlepszym planem jest ćwiczenie co drugi dzień. Podczas przerw mięśnie odpoczywają i regenerują się.

Czas jednego treningu i przebieg – na początek czas jednego treningu powinien zamykać się w 30 minutach. Każdy trening należy rozpoczynać ok. 10 minutową rozgrzewką. Przygotowuje to organizm do wysiłku, rozgrzewa mięśnie. Zapobiega przeciążeniu i ewentualnym kontuzjom. Na zakończenie treningu to seria ćwiczeń rozciągających dzięki którym rozluźniamy mięśnie po intensywnym wysiłku.

Rodzaj ćwiczeń – ćwiczenia aerobowe na redukcję tkanki tłuszczowej, budowanie rzeźby – ćwiczenia z obciążeniem, siłowe. Zestaw ćwiczeń dobrze jest zmieniać co 3-4 miesiące gdyż mięśnie przyzwyczajają się do danej czynności i przestają reagować. Zaczynamy od ćwiczeń dużych partii mięśniowych przechodząc do mniejszych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here