Przy nietrzymaniu moczu należy przede wszystkim zadbać o czystość i komfort, tak by dolegliwość nie powodowała dodatkowych problemów. Jak to zrobić w odpowiedni sposób i czym kierować się wybierając pieluchomajtki lub inne środki pomocnicze na nietrzymanie moczu? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Jakie artykuły higieniczne będą odpowiednie przy nietrzymaniu moczu?
W aptekach i sklepach medycznych dostępnych jest wiele rodzajów produktów higienicznych na nietrzymanie moczu: wkładki urologiczne, specjalne podpaski, majtki chłonne, pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych, a także podkłady na materac. Wszystkie one mają wkład chłonny, który zapobiega konsekwencjom nietrzymania moczu. Wkład ten ma jednak różną pojemność, w zależności od typu i rodzaju produktu. Wkładki i podpaski urologiczne są dostępne w kilku rodzajach, od ultra lekkich aż po najbardziej chłonne, przeznaczone także do stosowania na noc. Tego rodzaju środki higieniczne sprawdzą się jednak tylko przy lekkim do średniego nietrzymaniu moczu. Podobnie jest w przypadku majtek chłonnych. Na bardziej nasilone nietrzymanie moczu konieczne jest używanie produktów o dużej chłonności i pojemnym wkładzie, takich jak pieluchomajtki czy pieluchy dla dorosłych. Może to być rozwiązanie czasowe, ale zawsze przede wszystkim należy zadbać o suchość skóry i odpowiednią higienę.
Jak właściwie wybrać pieluchomajtki dla dorosłych?
Podstawowa kwestia przy wyborze to jakość produktu. Zaleca się stosowanie artykułów higienicznych na nietrzymanie moczu dobrej jakości, renomowanych producentów, takich jak TENA. Chronią one skórę przed kontaktem z moczem przez długi czas, skutecznie zabezpieczają przed przeciekaniem i przed przykrym zapachem. Jeśli pieluchomajtki czy pieluchy dla dorosłych stosowane są przez całą dobę, bardzo ważne też, by były wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry, przepuszczających powietrze. Zapobiega to podrażnieniom i odleżynom, co ważne zwłaszcza w przypadku pacjentów leżących. Pieluchomajtki TENA mają wygodne zapinanie na rzepy, łatwo je założyć i zdjąć oraz dostosować zapięcie do obwodu pasa. Przy zakupie należy wybrać odpowiedni rozmiar, kierując się właśnie obwodem pasa oraz mierząc odległość od pasa do kroku. Pieluchomajtki powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Nie powinny być również zbyt luźne, ponieważ wkład chłonny może się wówczas przemieszczać i pieluchomajtki nie spełnią swojego zadania.
Nietrzymanie moczu – dolegliwość, którą można leczyć
Dobrą wiadomością dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu jest to, że przypadłość tę można skutecznie leczyć. Terapia zależy od przyczyny i stopnia nasilenia inkontynencji, jednak nawet przy znacznym nasileniu objawów możliwe jest wyleczenie. W niektórych przypadkach, na przykład tuż po porodzie, zaraz po operacji czy w czasie ciąży terapia jest niewskazana i trzeba z nią nieco poczekać. Wówczas środki chłonne zapewnią komfort i czystość skóry. Wszystkie ich rodzaje mogą być refundowane przez NFZ.