Ogród przyjazny dla alergików

Alergia jest mechanizmem obronnym naszego organizmu na bodźce zewnętrzne, które dla innych ludzi nie są szkodliwe. Jest to nieprawidłowa reakcja, spowodowana błędnym funkcjonowaniem naszego układu odpornościowego. Kontakt z czynnikami uczulającymi – np. sierść, laktoza, kurz, pleśń, orzeszki ziemne i wiele, wiele innych- powoduje wystąpienie reakcji obronnych organizmu.  Początkowo stan ten jest podobny do grypy lub przeziębienia i daje podobne objawy : katar, stan podgorączkowy, kaszel, złe samopoczucie. Dopiero z upływem czasu proces ciągłego pobudzenia mechanizmów obronnych powodować może patologiczne zmiany w naszym organizmie.

Leczenie alergii polega na początkowym dobrym jej zdiagnozowaniu, czyli wykonaniu testów i sprawdzeniu jakie czynniki powodują alergię. Aby ograniczyć nieprzyjemne skutki alergii musimy skorzystać z pomocy środków farmakologicznych lub aby całkowicie zlikwidować problem alergii, zdecydować się na odczulane.

Co zagraża alergikom w ogrodzie?

Niestety, ogród jest skumulowaniem mnóstwa różnych alergenów, zarówno tych które wdychamy, tych, z którymi mamy kontakt przez skórę jak również niebezpiecznych owadów, jak pszczoły czy szerszenie, które mogą być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych.

Pyłki roślin, grzyby, pleśnie, drażniące zapachy mogą powodować ataki kaszlu, kichania a nawet duszności. Owady, zwabione do ogrodu słodkimi zapachami, które nawet nieświadomie możemy rozdrażnić, narażając się na ich ukąszenie, mogą powodować wstrząs anafilaktyczny – czyli nagłą reakcję alergiczną, która jest zagrożeniem dla życia.

Dlatego planując i projektując ogród, gdy zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakim może być nasza alergia, powinniśmy wybrać takie rośliny, które  zapewnią nam bezpieczeństwo podczas wypoczynku w ogrodzie.

Zasady bezpiecznej pracy w ogrodzie.

Przede wszystkim aby ograniczyć ryzyko wnikania alergenów przez skórę, a także aby zabezpieczyć się przed ukąszeniami owadów, warto jest wyposażyć się w odzież ochronną do prac w ogrodzie. Najlepiej, jeżeli będzie to bluza z długim rękawem, długie spodnie i rękawiczki. Warto jednak zakupić taki sprzęt w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa zakupionych produktów. Aby uniknąć ukąszenia owadów, możemy stosować środki i preparaty odstraszające, najlepiej kupować je w pewnych sklepach jak drogerie czy w aptekach.

Aby ułatwić i uprzyjemnić sobie pracę w ogrodzie warto jest wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne o odpowiedniej porze – najlepiej w godzinach rannych, lub w dni mgliste. Wtedy stężenie pyłków w ogrodzie jest niskie.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie dla alergików!

Jest to chyba najistotniejszy element planowania ogrodu – dobór odpowiednich roślin do nasadzeń. Jeżeli znamy szczegółowo jaka roślina nas uczula – nie będzie trudne jej wyeliminowanie z otoczenia. Gorzej, jeżeli mamy alergię na pyłki traw, chwastów, kwiatów, itp. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? proponujemy:

  • ograniczyć występowanie roślin wiatropylnych – czyli takich, które produkują ogromne ilości drobnego pyłku, przenoszonego przez wiatr. Do tej grupy należą leszczyny, brzozy.
  • jeżeli uczula nas ukąszenie owadów, powinniśmy ograniczyć występowanie roślin kwitnących lub posadzić je w jednym miejscu, najlepiej z dala od strefy wypoczynku czy z dala od domu,
  • warto wybierać rośliny iglaste- dostępne obecnie na rynku barwne odmiany, nie tylko o igłach zielonych, ale także białych, żółtych czy niebieskich, pozwolą stworzyć barwną kompozycję, bez stosowania kwiatów,
  • sadźmy rośliny dwupienne, nie produkujące pyłku – tulipanowiec, wierzby czy wiśnie. wybieramy gatunki bezpieczne, nieuczulające, sprawdzone – są łatwo dostępne i znamy je wszyscy, należą tu astry, petunie ogrodowe, begonie, fiołki ogrodowe, dzwonki, dalie, goździki. Bez obaw możemy również siać miodunkę, niezapominajki, zasadzić pierwiosnki, krzaki piwonii czy róże. Na balkonach i parapetach zaś trzymać różnokolorowe pelargonie.
  • warto hodować zioła – mięta, bazylia, kminek, koper, macierzanki, lubczyk, rozmaryn, czy szałwia mogą być wykorzystane do naparów ziołowych, niektóre z nich wypełnią powietrze olejkami eterycznymi, ułatwiającymi oddychanie.

Rośliny, których unikamy w ogrodach dla alergików:

  1. są to gatunki przyciągające owady, można tu zaliczyć : rumianek, lawendę, melisę, bylicę, chmiel zwyczajny, pokrzywa zwyczajna, chrzanu pospolity,
  2. unikamy żywopłotu – jest to siedzisko owadów oraz magazyn pyłków, grzybów, pleśni i innych niekorzystnych dla alergika elementów, które mogą utrudniać oddychanie i uczulać,

Jeżeli mimo wszystko nie mogą Państwo bezpiecznie korzystać  z uroków ogrodu, zachęcamy do stworzenia sobie namiastki zielonego zakątka na domowym parapecie lub balkonie. Szeroka oferta donic ogrodowych, jak na przykład tutaj : https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe pozwoli Państwu na wygodną uprawę w domu! donice z systemem nawadniania, podświetlane czy najmodniejsze trendy, to wszystko może pomóc stworzyć funkcjonalny i atrakcyjny zielony raj!

Naturalne środki ochronne i nawożące

Aby stworzyć w ogrodzie przyjazne warunki dla wypoczynku osób z alergią, powinniśmy unikać stosowania środków chemicznych. Od wieków ludzie uprawiali ogród i radzili sobie świetnie wykorzystując naturalne materiały, dlatego my również możemy. Chemiczne substancje w nawozach czy opryskach mogą powodować rekcje alergiczne, zarówno podczas ich stosowania i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych jak również w późniejszym czasie.

Do odżywienia gleby możemy zastosować naturalny obornik lub torf, a nawet kompost. Są to sprawdzone naturalne nawozy organiczne, a ich efektywność jest bardzo wysoka. Natomiast do pielęgnacji i ochrony roślin przed szkodnikami można stosować gnojówkę z pokrzywy, cebuli.

Nawet ogród dla alergika może być bezpieczny i przyjazny, wystarczy tylko prawidłowo go zaplanować, wybrać odpowiednie rośliny. W miejscu starannie przemyślanym, nie tylko wypoczynek na świeżym powietrzu, ale również praca przyj ego pielęgnacji będzie bezpieczna i przyjemna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here