Osiąganie zamierzonych efektów w sporcie nie jest proste. Odpowiednia dieta i wymagana aktywność fizyczna mogą nie przynosić wymarzonych rezultatów. Wiele osób sięga wtedy po odżywki sportowe, które potrafią znacząco wpłynąć na efekty regularnych treningów. Co ważne, muszą być to preparaty odpowiednio dostosowane do wymagań danego sportowca, do jego wagi, płci i oczekiwań. Odżywki sportowe nie zastąpią wysiłku fizycznego, ani odpowiednio zbilansowanej diety. Mogą być jedynie elementem pomocniczym w dążeniu do wymarzonej figury.

Rodzaje odżywek sportowych

Wyróżniamy odżywki węglowodanowe, węglowodanowo-białkowe oraz białkowe. Najbardziej wartościowe są odżywki białkowe. Niewiele jest osób, które cierpią na niedobór węglowodanów. Odżywki białkowe dzielą się na:

– koncentrat białka serwatkowego
– izolat białka serwatkowego
– hydrolizat białka serwatkowego

Między tymi produktami występują pewne różnice, o których warto wspomnieć. Koncentrat białka serwatkowego to najtańsza propozycja. Białko jest najmniej przetworzone. Często odżywki tego typu zawierają dużą ilość węglowodanów, co jest zdecydowanie wadą dla osób, które chcą je ograniczyć w swojej diecie. Izolat białka serwatkowego ma więcej białka niż koncentrat. Natomiast najwięcej jest go w składzie hydrolizatu. Poza tym, wyróżnia się on wysoką wchłanialnością za sprawą przeprowadzonego procesu hydrolizy.
Można także wyróżnić odżywki białkowe na bazie białka kazeinowego, które wchłania się o wiele wolniej niż serwatkowe. Sprawdzi się do stosowania na noc. Na rynku istnieją także odżywki białkowe na bazie białka sojowego, ryżowego, konopnego. Charakteryzują się jednak mniejszą zawartością kluczowego aminokwasu, czyli leucyny. Są zdecydowanie mniej wartościowe.

Dlaczego warto stosować odżywki sportowe?

Odżywki tego typu to świetny sposób na szybkie skomponowanie wartościowego dla sportowca posiłku, dzięki któremu odbuduje mięśnie po treningu i zapobiegnie ich rozpadowi. To świetny sposób na przyjęcie odpowiedniej ilości białka, które czasem trudno jest pozyskać w dużych ilościach z pożywienia. Odżywki sportowe posłużą nie tylko sportowcom. Sprawdzą się również u osób, które nie mają czasu na przygotowywanie wartościowych posiłków, a chcą zadbać o białko, ponieważ, na przykład odchudzają się. Wtedy wystarczy zastąpić posiłek shake’m z odżywką białkową oraz owocami i ulubionym mlekiem.

To, o czym nie można zapominać to przyjmowanie odżywki sportowej w odpowiednich momentach. Dobrze sprawdzi się spożyta po treningu. Zapobiegnie katabolizmowi, czyli rozpadowi tkanki mięśniowej. Białko to podstawowy budulec mięśni i o jego odpowiednią podaż powinien zadbać każdy sportowiec, któremu zależy na lepszych efektach i szybszych rezultatach ćwiczeń.

Odżywki sportowe nie są rozwiązaniem, które sprawi, że mięśnie pojawią się bez naszego wysiłku. Należy dbać o odpowiednią ilość treningu najlepiej pod okiem doświadczonego trenera oraz o zbilansowaną dietę zaplanowaną przez dietetyka. Dopiero wtedy można dołączyć odżywkę sportową jako sposób na przyspieszenie efektów naszej pracy.

http://www.fabrykafigury.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól za mostkiem
Następny artykułNaturalne suplementy diety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here