Według różnych badań przeprowadzonych w odmiennych od siebie okresach blisko co czterdziesty Polak choruje na depresję, co piąty musi zmagać się z zaburzeniami nerwicowymi, a aż co drugi [!] cierpi na bezsenność. Statystyki te pokazują, jak wielka jest skala problemu zaburzeń psychicznych. Warto więc wiedzieć, czym objawiają się najpopularniejsze w Polsce zaburzenia tego typu.

1. Symptomy depresji

Do pierwszych oznak zaburzeń depresyjnych należą problemy ze snem, spadek energii, a także zmiana zachowania. Chory staje się bowiem bardziej drażliwy, szybciej wpada w złość i reaguje impulsywnie. Pojawiają się także objawy somatyczne takie jak nietolerancja na poziom dźwięku oraz mniejsze odczuwanie smaku. Wraz z rozwojem choroby symptomy te nasilają się, a także pojawiają się dolegliwości fizyczne takie jak zmęczenie, bóle głowy czy problemy trawienne.

2. Objawy nerwicy

Symptomy wskazujące na rozwój nerwicy można podzielić na trzy grupy: objawy somatyczne, emocjonalne oraz poznawcze. Do pierwszych z nich należą między innymi: kołatanie serca, zawroty głowy, bóle żołądka lub kręgosłupa oraz charakterystyczne dla nerwicy uczucie bólu serca pojawiające się w stresujących chwilach, jakie mogą stać się przewlekłe. Objawy emocjonalne to na przykład niekontrolowane uczucie lęku i niepokoju, apatia i bark motywacji oraz zmienność nastrojów. Cierpiący na nerwicę mają również trudności w przypominaniu sobie informacji, a także zaczynają wykonywać obsesyjne czynności – na przykład kilkadziesiąt razy myją ręce.

3. Oznaki bezsenności

Mimo iż może wydawać się, że bezsenność objawia się tylko w postaci niemożności zasypiania, to do jej symptomów zalicza się także problemy z wysypianiem się pomimo spania przez kilka godzin. Budzenie się w środku nocy, przerywanie snu i problemy z budzeniem się także uważa się za symptomy problemów ze snem, które należy leczyć. Więcej o bezsenności przeczytasz na www.pharmacon.waw.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here