Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą bardzo popularną, przez co też odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Wśród głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby wymienia się przede wszystkim czynniki środowiskowe, a w których przypadkach znaczenie ma też genetyka.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Wśród pierwszych objawów, jakie związane są z rozwojem choroby atopowego zapalenia skóry wymienia się przede wszystkim bardzo silne swędzenie skóry, jej zaczerwienienie, suchość, a także znaczące łuszczenie się. Zwykle jednak tego typu objawy mogą być powiązane również z innymi chorobami, jak na przykład nadwrażliwością na używane preparaty kosmetyczne czy też chemię gospodarczą. W niektórych przypadkach mogą być one skutkiem złych nawyków związanych z dbaniem o swoją skórę jak na przykład wykorzystanie zbyt długich kąpieli czy zbyt wysokiej lub niskiej temperatura wody lub też używanie do mycia nieodpowiednich środków (jak na przykład mydła). Z tego też względu czasami bardzo ciężko jest odróżnić zwykłą reakcję nadwrażliwości od atopowe zapalenie skóry. W przypadkach, kiedy atopowe zapalenie skóry pojawia się w rodzinie u kilku osób, wówczas można mieć pewność, że dzieci również zachorują na atopowe zapalenie skóry, przez co też łatwo skojarzyć pojawiające się objawy właśnie z tą chorobą. Najczęściej choroba pojawia się u małych dzieci.

Zaawansowane objawy atopowego zapalenia skóry

Choć głównych objawów świadczących o rozwoju atopowego zapalenia skóry może być wiele, to jednak wśród różnych odmian, najbardziej alarmujące powinny być przewlekłe lub nawracające się zmiany skórne, a wśród nich należy zwrócić uwagę na pojawiające się uporczywy świąd, który to skłania do ciągłego drapania i pocierania skóry. Tego typu objawy są też bardzo często przyczyną rozdrażnienia, niepokoju, a może nawet powodować problemy ze snem. Ponadto wśród objawów wymienia się miejscową suchość, łuszczenie się skóry, a nawet jej pękanie. Bardzo często pojawiają się też standardowe zaczerwienienia skóry oraz tworzenie różnego typu ognisk zapalnych, na których powierzchnię powstają grudki, pęcherzyki lub też nadżerki. Niepokojące może być też nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, jak na przykład produkty dotychczas stosowane do skóry, które powodują podrażnienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here