Nietypowe objawy nadmiernego stresu

Długotrwały stres odbija się na całym organizmie. Co ciekawe, czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo obciążają nas psychicznie pewne sytuacje czy wydarzenia. Nasze ciało jest jednak mądrzejsze od nas i nawet, gdy wypieramy negatywne emocje, ono przypomina, że nie jest to rozwiązaniem.

Nieznośny stres – płacz i zgrzytanie zębów

Typowym objawem stresu jest obgryzanie paznokci, jednak z czego ono wynika? Pod wpływem stresu napinają się mięśnie – także te narządu żucia. Stąd pojawia się mimowolne gryzienie policzków, warg, paznokci i zaciskanie szczęki. Jednak to dopiero preludium, ponieważ kolejnym etapem jest robienie tego także podczas snu – zgrzytanie zębami w nocy jest uciążliwe nie tylko dla osoby zestresowanej, ale także… dla partnera.

Rwanie sobie włosów z głowy

Jeszcze bardziej uciążliwa od zgrzytania zębami w nocy jest utrata włosów w wyniku stresu. Podczas gdy ich czasowe przerzedzenie nie zmienia diametralnie wyglądu, to pojawienie się łysiny, szczególnie u kobiet, jest czynnikiem, który dodatkowo pogarsza stan psychiczny. Łysienie plackowate polega na wypadaniu włosów w jednym miejscu w taki sposób, że tworzą się całe plamy łysiny, które trudno ukryć. Stres to nie jedyny jej powód, ponieważ rolę mogą odgrywać także geny, ale to właśnie on wyzwala te predyspozycje i nasila objawy.

Duży stres – duży brzuch

Ludzie w różny sposób reagują na sytuacje stresowe – niektórzy zupełnie tracą apetyt, inni zajadają nerwy. Nie musi być to związane ze złymi nawykami żywieniowymi. W wyniku stresu wyzwala się noradrenalina, która zwiększa apetyt na węglowodany, czyli coś słodkiego. W 2007 roku naukowcy, pod kierownictwem prof. Zofii Żukowskiej, odkryli, że podczas długotrwałego stresu wydzielany jest także neuropeptyd Y (NPY), który zwiększa gromadzenie się tłuszczu. To połączenie sprawia, że nawet tylko trochę zajadając nerwy czekoladą można w krótkim czasie nabawić się oponki.

Jak zapobiec tym negatywnym skutkom? Objawowa walka ze stresem zwykle jest nieskuteczna, ponieważ organizm znajdzie inny sposób na to, by odreagować negatywne emocje. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, skąd pochodzi napięcie, a następnie spróbować usunąć jego źródło.

Artykuł promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here