Alternatywne metody leczenia mają tyle samo zwolenników, co sceptyków. Ci pierwsi wskazują na wielowiekowy rodowód medycyny naturalnej, drudzy – żądają naukowego potwierdzenia na skuteczność terapii (z definicji „alternatywna medycyna” to metody, których skuteczność jest niepotwierdzona w obiektywnych badaniach). Nie będziemy roztrząsać tego dylematu, gdyż nawet opinie środowiska medycznego są podzielone, a WHO uznaje niektóre terapie alternatywne za przydatne – jako wsparcie konwencjonalnego leczenia. Poniżej przedstawiamy Ci naturalne metody leczenia, które do dziś są stosowane przez praktyków medycyny niekonwencjonalnej.

Najpopularniejsze terapie alternatywne – homeopatia

acupuncture-13876_1280Homeopaci wierzą, że małe dawki czynników chorobotwórczych pobudzają układ odpornościowy do walki z chorobą i w rezultacie prowadzą do samouzdrowienia organizmu. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów homeopatycznych (tabletek, maści, syropów, kropli), które powstały poprzez wielokrotne rozcieńczenie substancji aktywnych. Choć brakuje klinicznych dowodów na skuteczność tej naturalnej metody leczenia, leki homeopatyczne są bardzo popularne m.in. w Niemczech, Francji i Belgii. Sceptycy twierdzą, że wskutek rozcieńczenia preparaty nie zawierają żadnych substancji czynnych, a jedynie cukier lub alkohol i wodę, dlatego są zupełnie nieskuteczne.

Naturalne metody leczenia – refleksoterapia

Refleksoterapia opiera się na założeniu, jakoby uciskanie konkretnych punktów (receptorów) na podeszwach stóp, dłoniach i twarzy, pobudzało odpowiadające im organy do samouleczenia. Przykładowo, receptory na paluchu stopy są przypisane m.in. do głowy, nosa i zatok czołowych, dlatego uciskanie tych punktów może pomóc zwalczyć bóle głowy, objawy zapalenia zatok i migreny.

Refleksoterapia wyróżnia kilka metod stymulacji receptorów:

  • akupresurę – ręczne uciskanie i masowanie,
  • akupunkturę – nakłuwanie cienką igłą,
  • elektroakupunkturę – stymulacja impulsami elektrycznymi,
  • termopunkturę – ogrzewanie cygarami moksy zawierającymi piołun chiński.

Zabiegi refleksoterapii cieszą się dużą popularnością także w Polsce i są uznawane za skuteczne wsparcie dla klasycznych terapii. Ta naturalna metoda leczenia jest zalecana pacjentom cierpiącym na: stres, bóle głowy, przelękłe zmęczenie, bóle kręgosłupa, zaparcia, problemy z trawieniem, dolegliwości związane z miesiączką i menopauzą, nieprawidłowe ciśnienie krwi.

Leczenie niekonwencjonalne  – aromaterapia

Celem aromaterapii jest zlikwidowanie dolegliwości za pomocą zapachów pochodzących z roślinnych olejków eterycznych. Zapach może wnikać przez skórę w trakcie masażu i kąpieli lub poprzez inhalację czy zwykłe wdychanie oparów. Przykładowo, olejek lawendowy polecany jest przy zaburzeniach nastroju, bezsenności, bólach głowy i stanach napięcia nerwowego. Olejek cytrynowy pobudza apetyt, a goździkowy łagodzi ból stawów. W leczeniu przeziębienia i stanu zapalnego górnych dróg oddechowych pomaga olejek eukaliptusowy i olejek z mięty pieprzowej. Warto jednak pamiętać, że naturalne zabiegi terapeutyczne z zastosowaniem olejków eterycznych mogą zaszkodzić kobietom w ciąży i niemowlętom, ponadto nie wolno aplikować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here