W polskim handlu można się doliczyć około stu butelkowanych wód do picia. Każdy szanujący się supermarket oferuje swoim klientom co najmniej kilkanaście rodzajów, w największych znajdziemy ich nawet kilkadziesiąt. Teoretycznie każda z nich wygląda tak samo – przezroczysty płyn zapakowany w transparentną butelkę, opatrzony ładną etykietą budzącą zaufanie. W gąszczu prawie identycznych wód trudno wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza dla organizmu. Najlepsza woda powinna skutecznie gasić pragnienie, dostarczać minerałów, a przede wszystkim – nie może szkodzić zdrowiu. Jaką wodę do picia wybrać?

Czy woda gazowana jest niezdrowa?

liquid-1210614_1280Wbrew powszechnej opinii, woda gazowana – sztucznie nasycona CO2 -nie szkodzi organizmowi. Powinny jej unikać jedynie osoby cierpiące na wzdęcia, nadkwasotę i inne dolegliwości żołądkowe, gdyż dwutlenek węgla podrażnia błonę śluzową żołądka. Woda gazowana szybko gasi pragnienie, co może być również wadą, ponieważ w rezultacie dostarczamy organizmowi mniej płynów, nie potrzebuje. Z pewnością warto po nią sięgać po treningu i fizycznej pracy, gdyż przyspiesza wydalanie toksyn, które podczas wysiłku powstają we wzmożonej ilości.

Woda gazowana to także najlepsza woda na upały, gdyż orzeźwia znacznie lepiej niż mineralna bez bąbelków. W dodatku CO2 chroni przed bakteriami, dlatego otwarta woda nie zepsuje się tak szybko i na dłużej zachowa świeży, pierwotny smak. Podsumowując, nie powinniśmy się „bać” wody wzbogaconej dwutlenkiem węgla, choć do codziennego spożycia (2 l dziennie) lepiej nadaje się woda niegazowana.

Najlepsza woda – źródlana czy mineralna?

Wszystkie wody butelkowane są pozyskiwane z wodonośnych warstw podziemnych, dzięki czemu są wolne od zanieczyszczeń cywilizacyjnych i bogate w minerały. Stopień zmineralizowania zależy od miejsca i głębokości wydobycia. Wody źródlane pochodzą z reguły z płytszych warstw, dlatego stężenie składników mineralnych nie przekracza 1000 mg na litr, przy czym najczęściej spotyka się wody zawierające 200-500 mg minerałów na litr. Ze względu na niski poziom zmineralizowania, wody źródlane mogą być spożywane bez ograniczeń, także przez kobiety ciężarne, matki karmiące, dzieci, seniorów i osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe. Co prawda nie pokrywają niedoborów składników mineralnych, ale bezpiecznie gaszą pragnienie i nawadniają organizm.

Najlepsza woda do picia to woda mineralna o średniej mineralizacji 500-1500 mg/l. Dostarcza organizmowi niezbędnych składników mineralnych (np. wapnia i magnezu), a przez to usprawnia funkcjonowanie wszystkich narządów. Jednocześnie jest na tyle „bezpieczna”, że nadaje się do codziennego spożycia, także przez kobiety ciężarne i dzieci. W sklepie znajdziemy również wody mineralne o wysokiej zawartości minerałów (powyżej 1500 mg/l), które wspomagają leczenie niektórych schorzeń. Jednak ze względu na możliwość „przedawkowania” minerałów, należy sięgać po nie okazjonalnie, np. po suto zakrapianej imprezie, po chorobie lub gdy organizm jest narażony na przewlekły stres i znaczny wysiłek fizyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here