Problem nadpotliwości to zmartwienie wielu aktywnych osób, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na wstępie należy podkreślić, iż samo zjawisko pocenia się jest całkowicie naturalnym procesem i służy właściwej termoregulacji, a także pozbywania się wraz z wodą zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Kiedy mamy do czynienia ze zbyt dużą aktywnością gruczołów potowych, zwykły dezodorant może nie wystarczyć i wówczas należy wybrać dobry antyperspirant, który skutecznie reguluje wydzielanie potu jak na przykład Floral Fresh spray od Garniera, który dodatkowo chroni ubrania przed powstawaniem plam.

Przyczyny nadoptliwości

Zjawisko nadpotliwości to sytuacja, kiedy aktywność gruczołów potowych wzmaga się poza wiadomymi okolicznościami, takimi jak aktywność fizyczna, czy działanie wysokiej temperatury.

Ten rodzaj przypadłości objawia się już w okresie dzieciństwa, a apogeum osiąga w momencie dojrzewania, kiedy swoją pracę rozpoczynają apokrynowe gruczoły potowe, zlokalizowane pod pachami i w okolicach narządów rodnych. Wyjątkowo uciążliwe jest ciągłe zawilgocenie twarzy, dłoni oraz stóp, co w przypadku braku właściwej higieny może prowadzić do grzybicy.

O ile ta przypadłość nie ma następstwa w groźnych konsekwencjach zdrowotnych, to jednak w dużej mierze jej oddziaływanie rzutuje na życie w społeczeństwie. Osoby, u których występuje nadpotliwość niechętnie prowadzą życie towarzyskie, są niepewne siebie i wycofane.

Kiedy występuje nadpotliwość?

  •       W reakcji na bodźce emocjonalne, głównie różnego rodzaju stresory,
  •       W tymczasowych stanach chorobowych, którym towarzyszy gorączka,
  •       W ciąży,
  •       W chorobach przewlekłych – cukrzyca, nieprawidłowa praca tarczycy (nadczynność), problemach nefrologicznych, chorobie Parkinsona, reumatoidalnym zapaleniu stawów, niewydolności serca,
  •       Przy niektórych chorobach nowotworowych – między innymi białaczka i chłoniak,
  •       Zaburzenia hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania czy menopauzy,
  •       Zatrucie alkoholowe, kiedy organizm stara się wydalić toksyny z organizmu,
  •       Przy diecie bogatej w bardzo pikantne, orientalne przyprawy osoby nadwrażliwe na te składniki mogą reagować zwiększonym wydzielaniem potu,
  •       Reakcja na działanie niektórych leków.

Nadmierna potliwość może mieć podłoże genetyczne i jest to niezwiązane z wpływem jakichkolwiek czynników zewnętrznych, bądź stanów chorobowych.

Jak rozpoznać nadpotliwość?

        W związku z tym, że nadpotliwość nie jest stanem naturalnym działania ustroju człowieka, warto zaobserwować, kiedy następuje anormalna praca gruczołów potowych.

Kiedy należy podjąć kroki diagnozujące przyczynę nadpotliwości?

  •       Nadmierna potliwość nocna – mokra pościel i piżama,
  •       Występuje asymetryczne pocenie się,
  •       Pot pojawiający się na całym ciele,
  •       Wraz z poceniem się występują takie objawy jak: uderzenia gorąca, bezsenność, nieadekwatne do wysiłku zmęczenie, nadmierne pragnienie, częstomocz, bezzasadna utrata masy ciała, kaszel, bladość.

W przypadku, któregokolwiek z objawów warto zasięgnąć porady lekarza, który zleci serię badań, co umożliwi podjęcie właściwego planu leczenia. Nadmierna potliwość, która jest symptomem konkretnej choroby, znika wraz z jej wyleczeniem, bądź uregulowaniem pracy organizmu przy pomocy leków czy hormonów.

Jak walczyć z nadpotliwością?

W pierwszej kolejności, szczególną uwagę należy skupić na codziennej higienie osobistej. Niestety osoby, którym towarzyszy nadmierne wydzielanie potu powinny częściej korzystać z natrysków, szczególnie kiedy dochodzi do sytuacji, w których praca gruczołów potowych jest naturalnie nakręcana, jak na przykład po wysiłku fizycznym, bądź przebywaniu w wysokiej temperaturze.

Kolejny krok ku zachowaniu świeżości to wybór dobrego antyperspirantu, który zahamuje wydzielanie potu. Kosmetyk ten w składzie zawiera sole glinu blokujące ujście gruczołów potowych. Warto wybrać taki produkt, który nie będzie zostawiał plam i zabrudzeń na ubraniach jak na przykład Floral Fresh spray od Garniera.

Kiedy sytuacja jest krytyczna i inne metody zawiodły, a antyperspirant jest tylko doraźną pomocą – dobrą wiadomością jest fakt, że nadpotliwość można leczyć. Jedną z metod jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej, która wpływa na zakończenia połączeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Zabieg ten wpływa na ograniczenie wydzielania potu, a jego efekt utrzymuje się przez około pół roku. W przypadku nadmiernej potliwości dłoni i stóp zaleca się wykonanie zabiegu jonoforezy. Bardziej inwazyjny sposób, to chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych, ale to rozwiązanie jest zwykle ostatecznością na drodze do rozwiązania krępującego problemu.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here