Nadciśnienie pierwotne, inaczej samoistne, jest najczęściej występującym typem nadciśnienia. Wciąż nie są w pełni poznane przyczyny powstawania tego schorzenia. Nadciśnienie tętnicze pierwotne objawia się podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy. Pierwotne nadciśnienie może się ujawnić wskutek:

– siedzącego trybu życia,
– długotrwałego stresu,
– otyłości,
– nadużywania alkoholu,
– zbyt dużej ilości spożywanej soli,
– zaburzeń lipidowych.

Choroba ta najczęściej ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia. Do objawów, które powinny wzbudzić nasz niepokój należą: bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, a także zawroty głowy. Zdarza się jednak, że przez wiele lat objawy nie są odczuwane, a choroba odkrywana jest nagle.

Jakie mogą być powikłania nadciśnienia tętniczego pierwotnego?

Zdarza się, że nadciśnienie tego rodzaju prowadzi do powikłań. Należą do nich: przerost mięśnia lewej komory, szybki rozwój zmian miażdżycowych, udar mózgu, rozwój niewydolności nerek.

W jaki sposób leczyć nadciśnienie pierwotne?

Należy zacząć leczenie przede wszystkim od zmiany stylu życia. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Należy nie unikać aktywności fizycznej. Musi być ona jednak dostosowana do możliwości danej osoby. Nie powinna powodować zadyszki, problemów z oddychaniem, zawrotów czy bólów głowy. Należy ograniczyć spożycie kawy i herbaty, nie spożywać alkoholu oraz zrezygnować z palenia tytoniu. Istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Preparat musi być przez niego dobrany odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia i wizyty u lekarza. Dzięki temu można uniknąć wielu powikłań wynikających z niewłaściwego leczenia. Leki należy przyjmować stale. Zaprzestanie przyjmowania spowoduje, że ciśnienie powróci do nieprawidłowego wysokiego poziomu. Nie należy na własną rękę przerywać leczenia. Może to prowadzić do dużego wahania ciśnienia, co ma negatywny wpływ na organizm. Trzeba także zwrócić uwagę na stres. Zdecydowanie należy go unikać, jeśli tylko jest to możliwe. Warto ograniczyć spożywanie soli, która powoduje, że w organizmie zatrzymuje się woda, a przez to zwiększa się objętość krwi krążącej. Nie należy zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych – opalanie nie jest wskazane.

Nadciśnienie pierwotne, inaczej idiomatyczne dotyka ponad 90% przypadków osób z nadciśnieniem. Przyjmuje się, że jest spowodowane czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Jeśli udało się odkryć że cierpimy właśnie na tę przypadłość, należy przede wszystkim skoncentrować się na tym, co zalecił lekarz. Nie można przerywać leczenia, ponieważ ciśnienie wróci do stanu sprzed przyjmowania lekarstw. Warto zadbać o siebie szczególnie. Podjąć aktywność fizyczną w umiarkowanym stopniu, lepiej się odżywiać, zwrócić uwagę na używki. Zmiana stylu życia może przynieść wiele dobrych dla zdrowia efektów. Połączenie ich z leczeniem pod okiem specjalisty to droga do tego, żeby osiągnąć sukces i poczuć się o wiele lepiej dzięki odpowiednim preparatom.

http://www.zdrowieinatura.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPreparaty odchudzające
Następny artykułBól za mostkiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here