Konflikt serologiczny od zawsze wzbudza lęk wśród kobiet ciężarnych. Panie obawiają się, że niezgodność grupy krwi może stanowić poważne zagrożenie dla życia lub prawidłowego rozwoju dziecka. Aby rozwiać swoje wątpliwości, dowiedz się na czym polega istota konfliktu.

Szacuje się, że u 25% par stwierdza się niezgodność antygenów, zaś tylko w co dziesiątej ciąży dochodzi do konfliktu serologicznego. Oznacza to, że nie u każdej kobiety, której czynnik Rh jest inny niż czynnik Rh ojca dziecka, wystąpi to zjawisko.

Konflikt serologiczny – o co w nim chodzi?

Konflikt serologiczny wynika z pewnych różnic w składzie krwi. U niektórych osób występuje dodatkowy składnik – antygen D, który zwiększa ryzyko wystąpienia tego zjawiska.

Do konfliktu serologicznego dochodzi w momencie, gdy dziecko po ojcu odziedziczy krew z czynnikiem Rh(+), zaś krew matki oznaczana jest jako Rh(-). Pojawia się w momencie, gdy w okresie ciąży krwinki płodu przedostaną się do krwioobiegu matki. W takiej sytuacji organizm matki traktuje krwinki dziecka jako obce – jest to sygnał do rozpoczęcia produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko krwinkom płodu.

Konflikt serologiczny w pierwszej ciąży – jakie jest ryzyko?

Chociaż zawsze istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego, najmniej narażone są kobiety będące w ciąży pierwszy raz. Wynika to z faktu, że krwinki płodu przedostają się do krwioobiegu matki dopiero w momencie porodu – organizm nie zdąży więc wyprodukować przeciwciał, które mogłyby stanowić zagrożenie.

Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ ryzyko wystąpienia tego zjawiska u pierworódek zwiększa się m.in. w przypadku:

  • odklejenia łożyska
  • wcześniejszych poronień – gdy płód miał krew oznaczoną czynnikiem Rh(-)
  • przeprowadzonej amniopunkcji.

Przed skutkami konfliktu można się ustrzec?

Nawet jeśli istnieje duże ryzyko konfliktu serologicznego, można się przed nim ustrzec z dużą skutecznością. Istotną rolę w tym zakresie odgrywa profilaktyka.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda kobieta zobowiązana jest do:

  • oznaczenia grupy krwi w pierwszych tygodniach ciąży
  • wykonania badania tzw. odczynu Coombsa – pozwala wykryć obecność przeciwciał.

Jeżeli wyniki badań potwierdzą ryzyko konfliktu serologicznego, koniecznością jest podanie immunoglobuliny anty-D – w ciągu 72 godzin po porodzie. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć prawdopodobieństwo konfliktu, zaleca się wykonanie dodatkowego zastrzyku wcześniej, tj. ok. 28-30 tygodnia ciąży. Jest to jednak zastrzyk płatny – nierefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here