Z reguły leczymy przeziębienie bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Bardziej niż na wiedzy medycznej polegamy na reklamach leków, których częstotliwość nasila się w okresie jesienno-zimowym. Wówczas na jeden telewizyjny blok reklamowy przypada nawet 5-7 spotów promujących tabletki na przeziębienie, syropy na każdy rodzaj kaszlu, krople na katar i tabletki do ssania na ból gardła. Bezgraniczna wiara w koncerny farmaceutyczne powoduje, że nie zawracamy sobie głowy czytaniem ulotek czy poradą aptekarza. Niepomni faktu, że leki mogą również poważnie zaszkodzić, łykamy je chętnie niczym cukierki. Tymczasem wystarczy wziąć sobie do serca kilka prostych zasad, by tabletki na przeziębienie zadziałały zgodnie z przeznaczeniem i nie powodowały skutków ubocznych.

Leki na przeziębienie – nieświadome przedawkowanie

W składzie preparatów na przeziębienie dominują trzy substancje czynne: paracetamol (przeciwbólowy i przeciwgorączkowy), ibuprofen (przeciwzapalny, przeciwgorączkowy i przeciwbólowy) oraz kwas acetylosalicylowy (przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy). Jeśli kupimy kilka leków zawierających te same składniki, możemy nieświadomie przekroczyć bezpieczną dawkę. Należy zatem uważnie czytać skład tabletek, a najlepiej zapytać farmaceuty, które preparaty możemy przyjmować jednocześnie.

Tabletki na przeziębienie – niestosowanie się do zaleceń producenta

the-common-cold-2007171_1280Lekceważenie instrukcji przyjmowania leków to najczęstszy błąd, jaki popełniamy podczas leczenia przeziębienia. Przyjmujemy kolejne dawki zbyt często, a zamiast jednej tabletki, łykamy po dwie naraz w nadziei na szybszy powrót do zdrowia. Niestety, w ten sposób nie wzmacniamy działania terapeutycznego leków, a jedynie zwiększamy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Tabletki na przeziębienie dostępne są bez recepty, jednak warto mieć na uwadze, że nadmierne stężenie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, zbyt duże ilości ibuprofenu powodują dolegliwości układu pokarmowego, a przedawkowanie kwasu acetylosalicylowego grozi wystąpieniem kwasicy.

Preparaty na przeziębienie – szkodliwe interakcje

Przyjmując różne preparaty jednocześnie należy pamiętać, że leki wzajemnie na siebie oddziałują – mogą osłabiać lub wzmacniać swoje działanie. Nie wolno łączyć tabletek zawierających ibuprofen z lekami z kwasem salicylowym, gdyż obie substancje należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przyjmowanie ich razem zwiększa ryzyko niepożądanych objawów. Z uwagi na możliwość uszkodzenia wątroby, tabletki na przeziębienie z paracetamolem nie powinny być stosowane jednocześnie z lekami zawierającymi  echinaceę (jeżówkę purpurową). Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na schorzenia przewlekłe, gdyż preparaty na przeziębienie mogą wchodzić w szkodliwe interakcje z innymi lekami (np. nasercowymi) i doprowadzić do pogorszenia stanu chorego, np. tabletki z pseudoefedryną mogą podnosić ciśnienie i tym samym zaszkodzić osobom cierpiącym na choroby układu krążenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here