morsowanie

Czym jest morsowanie? 

Najprościej mówiąc jest to kąpiel w zimnej wodzie w okresie zimowym. Obecnie staje się coraz bardziej popularna i cieszy się liczną rzeszą fanów na całym świecie. Zanurzanie się w zimnej wodzie ma bezpośrednie i długoterminowe skutki na różne funkcje organizmu, takie jak metabolizm, układ krążenia czy system hormonalny. Kąpiele w lodowatej wodzie mają swoje zdrowotne korzyści, natomiast czy dla każdego są one bezpieczne?

Kto może morsować? 

Osoby, które zainteresowane są morsowaniem, powinny wcześniej udać się do specjalisty i wykonać podstawowe badania profilaktyczne, aby upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.Takie osoby mogą bez problemu zacząć swoją przygodę z morsowaniem. Kto natomiast powinien wstrzymać przed kąpielami w lodowatej wodzie? Przede wszystkim osoby, które mają problemy z odpowiednim funkcjonowaniem nerek i układu krążeniowo-oddechowego. Zimowych kąpieli nie zaleca się również osobom z nadczynnością tarczycy. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań do tego, by rozpocząć swoją przygodę, należy zgłosić się do jednego z klubów morsa w Polsce i tam dostać szczegółowe polecenia jak zacząć morsować. Morsowanie w grupie jest znacznie bezpieczniejsze, a do tego można korzystać z cennych doświadczeń osób, które są ,,morsami’’ od dawna. 

Przeczytaj też: http://www.condoinwestycje.pl/jakie-panele-podlogowe-wybrac/

Czy morsowanie jest bezpieczne?

Najlepsze efekty po zażywaniu lodowanych kąpieli osiągają ludzie, pływający regularnie, ponieważ organizm dopasowuje wtedy swój metabolizm. Nie jest to proste, ponieważ każdy organizm może inaczej zareagować na tak ekstremalną kąpiel.Skutki dla zdrowia nie są jednoznaczne. Dla osób pływających sporadycznie zimna woda może być bardziej niebezpieczna. Wtedy kiedy organizm nie jest oswojony morsowanie może wywołać niebezpieczne a nawet śmiertelne skutki dla zdrowia. Morsowanie nie jest jednak niebezpieczne dla osób, które nie posiadają do tego żadnych przeciwskazań.  Posiada swoje korzyści takie jak: 

  •  korzystne dostosowanie krążenia krwi
  • zmniejszenie objawów astmy i schorzeń reumatycznych
  • lepsza regulacja i bardziej długotrwała produkcja ciepła
  • polepszenie się ogólnego stanu samopoczucia

Jak zacząć swoją przygodę? 

Okazuje się, że morsowanie może być sporym szokiem dla organizmu, dlatego też zaleca się uprzednie przygotowanie po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szoku termicznego. Zaleca się brać kilkuminutowe zimne prysznice w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza najlepiej codziennie. Innym sposobem na przystosowanie organizmu do zimnych kąpieli są bose spacery po zimnych powierzchniach ( np. po brzegach rzeki w okresie jesiennym). 

 Źródło:  https://www.plusmedic.pl/

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here