Nawet po niewielkim wysiłku fizycznym czujesz, że pot dosłownie z ciebie spływa? W trakcie ciepłych miesięcy kilka razy dziennie musisz zmieniać przemoczoną potem garderobę? Możliwe, że cierpisz na nadpotliwość – niezwykle kłopotliwą przypadłość, związaną z nieprawidłowo funkcjonującymi gruczołami potowymi. Z nadpotliwością mamy do czynienia, gdy organizm produkuje więcej potu niż potrzebuje do tego aby się ochłodzić. Skutecznym i bezpiecznym sposobem na nadmierną produkcję potu jest leczenie miejscowe, ograniczające pocenie się w miejscach strategicznych (pachy, dłonie, stopy). Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby walki z nadpotliwością.

Dobry antyperspirant to podstawa

Większość antyperspirantów swoje działanie opiera na właściwościach soli glinu (aluminium). W kontakcie z naszym potem związki te tworzą żelowy czop tuż przy ujściu gruczołów potowych, tym samym zwężając ich światło i ograniczając uwalnianie potu. Dodatkowo do antyperspirantów dodawane są często związki o działaniu bakteriobójczym i substancje neutralizujące nieprzyjemny zapach. W przypadku nadmiernej potliwości najskuteczniejsze są tzw. blokery, które charakteryzuje wysokie stężenie związków glinu. Blokery najczęściej stosujemy na noc, na czystą i suchą skórę, a ich działanie utrzymuje się przez 2-3 dni. Zdarza się, że nadpotliwość dotyczy nie tylko okolicy pach, ale również dłoni i stóp. W takim  wypadku na rynku mamy szeroki wybór antyperspirantów w postaci żeli, które możemy wygodnie aplikować w miejscu gdzie występuje problem. 

Zmień codzienne przyzwyczajenia

W trakcie walki z nadmierną potliwością warto zmienić codzienne przyzwyczajenia, które mogą pogłębiać problem. Przede wszystkim zwracamy uwagę na garderobę. Wybieramy luźne,  przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze na prawidłową termoregulację. Jednocześnie unikamy obcisłej odzieży o sztucznym składzie. W trakcie codziennego prysznica czy kąpieli używamy preparatów o działaniu bakteriobójczym, co pozwoli na eliminację bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Aby zapobiec przykremu zapachowi i barwieniu ubrań możemy też sięgnąć po specjalne wkładki pod pachy czy do butów, które wchłoną nadmiar potu. Walcząc z nadpotliwością warto też unikać ostrych potraw, ograniczyć picie alkoholu czy kawy.

Toksyna botulinowa – gdy antyperspirant nie wystarcza

Czasami nawet najmocniejsze antyperspiranty dostępne na rynku nie są w stanie wyeliminować problemu ze zbyt silnym poceniem się. W takim wypadku warto rozważyć zabieg toksyną botulinową (inaczej botoks). Botoks kojarzy się nam raczej z zabiegami odmładzającymi niż z leczeniem nadpotliwości. Tymczasem iniekcje z botuliny są najskuteczniejszą, nieoperacyjną metodą walki z nadpotliwością. Wstrzykiwanie botoksu pod pachami, w obszarze dłoni czy stóp skutecznie zmniejsza produkcję potu. Toksyna botulinowa powoduje miejscowy paraliż zakończeń nerwowych, tym samym hamując impuls stymulujący produkcję potu. Do plusów tej metody należą przede wszystkim bezpieczeństwo – toksynę botulinową wstrzykuje się miejscowo, a także skuteczność. Efekty widoczne są po kilku dniach od zabiegu i utrzymują się od 4-7 miesięcy. Zabieg wstrzyknięcia botoksu w celu zmniejszenia potliwości możemy wykonać w większości klinik oferujących zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej np. w Centrum Medycznym DP MED.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here