Nieleczona grypa może zemścić się niebezpiecznymi następstwami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mięśnia sercowego. Śmierć w wyniku grypy i jej powikłań to nie mit, o czym przekonują nas niechlubne statystyki. Nagłośnienie przypadków zgonów związanych z grypą spowodowało, że wreszcie przestaliśmy lekceważyć tę chorobę i sumiennie przestrzegamy zaleceń lekarza. Mimo to, nadal większość z nas sięga po leki na grypę dostępne bez recepty, a silne leki przeciwwirusowe stosuje się jedynie w pojedynczych przypadkach. Czy takie leczenie grypy jest w pełni skuteczne?

Na czym polega objawowe leczenie grypy?

thermometer-833085_1280 (2)Tabletki na ból głowy i mięśni, syrop na gorączkę, syrop na kaszel, pastylki do ssania na ból gardła, krople na katar, leki złożone o szerokim spektrum działania… Leki na grypę zajmują pokaźną część regału w aptece. Dostaniemy je bez recepty, toteż wykupujemy je nagminnie w okresie jesienno-zimowym, nawet jeśli ich nie potrzebujemy. Wolimy mieć zapas najważniejszych leków przy sobie, gdy grypa uderzy znienacka. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrane przez nas leki zaleciłby również lekarz.

Jeśli leczenie choroby zaczynamy od wizyty w przychodni, w większości przypadków specjalista zaordynuje preparaty dostępne bez recepty. Powszechnie dostępne leki na grypę nie zwalczają wirusów, a jedynie wywołane przez nie objawy – gorączkę, kaszel, bóle mięśni i głowy, ból gardła. Standardowy przebieg grypy nie wymaga ani przyjmowania leków przeciwwirusowych ani hospitalizacji, a czas trwania zależy głównie od pacjenta. Jeśli „wyleżymy” grypę, będziemy się oszczędzać i unikać wychodzenia z domu, ryzyko powikłań znacznie maleje. Leki bez recepty pomogą nam przetrwać najtrudniejsze chwile choroby i umożliwią w miarę normalne funkcjonowanie.

Przeciwwirusowe leki na grypę – kiedy lekarz może je przepisać?

W niektórych przypadkach leczenie objawowe to za mało i trzeba wytoczyć ciężkie działa przeciwko wirusowi grypy, czyli leki zawierające takie substancje jak oseltamiwir i zanamiwir. Pod tymi nazwami ukrywają się selektywne inhibitory neuraminidazy – enzymu wydzielanego przez wirusy grypy. Leki te zapobiegają uwalnianiu się wirusa i jego wchłanianiu przez błony śluzowe. W rezultacie hamują namnażanie się wirusów, co powstrzymuje rozwój grypy i łagodzi jej przebieg.

Leki na grypę dostępne na receptę przyjmuje się doustnie (tabletki) lub poprzez inhalację służącym do tego aparatem (proszek). Lekarz może zastosować leczenie przyczynowe gdy pacjent cierpi na nasilone objawy tj. wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem, osłabienie. Leki przeciwwirusowe podaje się także wówczas, gdy „zwykła” grypa uległa intensyfikacji i stan pacjenta uległ gwałtownemu pogorszeniu. Takie leczenie jest potrzebne także w przypadkach o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań, np. u kobiet w ciąży, małych dzieci, seniorów, osób przewlekłe chorych (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność krążenia), a także wśród osób narażonych na stały kontakt z chorymi.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here