krzywica
fot. pixabay.com

Istnieją pewne choroby dziecięce, które powodują duży dyskomfort u najmłodszych, a do tego długotrwały problem u rodziców, którzy zabierają swoje pociechy do coraz lepszych i nowszych specjalistów, aby je leczyć. Jednym z problemów tego rodzaju jest krzywica dziecięca.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/objawy-krzywicy/

Co to jest?

Krzywica jest to choroba układu kostnego, która jest spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D. Ma ona związek ze złą dietą, a także niewystarczającą ekspozycją na słońcu. Krzywica może dotyczyć małych dzieci, między trzecim miesiącem życia a drugim rokiem.

Dzieje się tak, ze względu na to, że witamina D jest niezbędna w rozwoju całego układu kostnego. Organizm jej potrzebuje ze względu na to by mógł wchłonąć wapń oraz fosfor, a więc wszystkie pierwiastki, które wchodzą w skład kości oraz zębów. Również witamina D czuwa nad tym, aby nie zostały one wydalone wraz z moczem z organizmu.

W przypadku braku tych pierwiastków zmniejsza się mineralizacja kośćca, a w konsekwencji zaczyna się rozmiękczać i staje się mocniej podatny na urazy oraz wszelkie zniekształcenia. Krzywica może się również pojawić u dzieci, które urodziły się za wcześniej oraz pochodzą z ciąż mnogich.

Objawy u dzieci

Dzieci, u których podejrzewa się krzywicę mają spowolnione zanikanie ciemiączka, guzki na czole, które można dobrze wyczuć, spłaszczoną czaszkę, zdeformowaną klatkę piersiową lub zmniejszony jej obwód, a także późno pojawiają się u nich zęby oraz nieprawidłowo rosną, mają charakterystycznie wygięte nogi, garb krzywiczy, a więc wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, nieprawidłowo zbudowaną miednicę, płaskostopie oraz bransolety krzywicze, czyli pogrubienie przynasad kości długich.

Dzieciom również może doskwierać nadmierna potliwość, a także zaparcia i obniżone napięcie mięśniowe. Krzywicę stwierdza się poprzez wykonanie badań krwi sprawdzające stężenie witaminy D oraz badania RTG, które umożliwi obejrzenie kości dziecka oraz ocenę rodzaju oraz skali zachodzących zmian.

Przeczytaj też: http://tekstyle.pl/swiateczna-sukienka-dla-dziewczynki/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here