Kobiecy alkoholizm - czym różni się od męskiego

Alkoholizm jest chorobą kojarzoną przede wszystkim z mężczyznami, jednakże borykają się z nią również kobiety. Warto jednak od razu zaznaczyć, że kobiecy alkoholizm różni się i to znacząco od alkoholizmu męskiego. Mężczyźni najczęściej wpadają w nałóg, pijąc ze znajomymi, a kobiety zwykle topią swoje smutki w alkoholu w samotności. Niepozorna butelka wina i codzienne wypijanie kieliszka tego trunku może skończyć się coraz częstszym sięganiem po coś mocniejszego. Z całą pewnością nie należy bagatelizować tego problemu, gdyż alkoholizm jest poważną chorobą, z której wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Z kolei próba podjęcia dialogu z chorą osobą bardzo często kończy się awanturą i pretensjami. Po czym zatem poznać, że kobieta jest uzależniona od alkoholu i gdzie może szukać pomocy?

Jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony od alkoholu?

Niezależnie od tego, czy chodzi o kobietę czy też o mężczyznę, objawy uzależnienia od alkoholu wyglądają tak samo w przypadku każdego alkoholika. Pojawia się głód alkoholowy w postaci silnej potrzeby natychmiastowego spożycia uzależniającej substancji. Dochodzi też do upośledzenia zdolności kontrolowania spożywanego alkoholu. Życie osoby uzależnionej od alkoholu wręcz koncentruje się na piciu i traci ona zainteresowanie swoimi dotychczasowymi pasjami/hobby. Wycofuje się również ze społeczeństwa. Typowymi objawami abstynencyjnymi są: nudności, nadmierne pocenie się, wymioty, biegunki, drżenie mięśni, nadciśnienie tętnicze, bezsenność i zaburzenia snu, drażliwość, lęk, coraz większa tolerancja alkoholu, stany depresyjne i tachykardia.

Czym się różni kobiecy alkoholizm od męskiego?

Zwykle po alkohol kobiety sięgają w celu poprawienia sobie nastroju. Powodem może być natłok obowiązków i presja bycia perfekcjonistką. Wcale nie tak łatwo jest sprostać wszystkim zadaniom jako idealna partnerka, gospodyni, matka i pracownica. Sięgnięcie po kieliszek może zatem wynikać z chęci dodania sobie energii czy też z frustracji. Inną przyczyną alkoholizmu kobiecego może być jakaś trauma z dzieciństwa, szczególnie jeśli kobieta w przeszłości doświadczyła przemocy seksualnej. Panie zwykle wręcz wstydzą się swojego uzależnienia i czują poczucie winy, dlatego też najczęściej piją w samotności w zaciszu domowym. Panowie z kolei znacznie częściej piją alkohol ze znajomymi i podczas terapii alkoholowej chodzi głównie w ich przypadku o unikanie sięgania po wysokoprocentowe trunki. Podczas leczenia kobiecego alkoholizmu natomiast ważne jest odzyskanie pewności siebie, zaakceptowanie siebie i nabycie umiejętności radzenia sobie z odczuwanymi emocjami. Kobiety są najbardziej podatne na uzależnienie przed okresem biologicznego rozwoju i po przejściu na emeryturę.

Jakie są konsekwencje alkoholizmu?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że konsekwencje dla zdrowia pijących kobiet są zwykle poważniejsze od tych, z którymi borykają się pijący mężczyźni. W przypadku kobiet znacznie szybciej pojawiają się szkody somatyczne i psychiczne w postaci zmian patologicznych narządów wewnętrznych oraz stanów depresyjnych i lękowych. Wynika to w dużej mierze z odmiennej budowy fizjologicznej, zmian hormonalnych, funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Skutki picia alkoholu obejmują układy nerwowy, pokarmowy, krążenia i w przypadku kobiet także układ hormonalny.

kobiecy alkoholizm

Co zrobić, kiedy jest się uzależnionym?

Leczenie alkoholizmu nie jest proste ani też szybkie, ale trudne i czasochłonne. Tym bardziej, jeśli ktoś próbuje wyjść z nałogu na własną rękę. W większości przypadków samodzielne próby skończenia z alkoholizmem są skazane na porażkę. Jedni nie dostrzegają wręcz wagi problemu, a drudzy nie wyobrażają sobie życia bez sięgania po przysłowiowy kieliszek. Alkoholizm jest poważną chorobą, która obejmuje zarówno psychikę, jak i ciało. W wielu przypadkach wstrzymywanie się z piciem jest wręcz niemożliwe, gdyż odstawienie substancji uzależniającej wiąże się z bardzo nieprzyjemną reakcją organizmu. Wsparcie ze strony rodziny jest wówczas niezwykle ważne, jednakże w celu całkowitego wyleczenia najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku prowadzonym przez doświadczonych specjalistów. Partner czy partnerka jak najbardziej powinien/powinna wspierać osobę uzależnioną, ale nie kosztem swojego życia. Należy pamiętać o tym, że życie z alkoholikiem nie jest łatwe i brak pomocy z zewnątrz może wręcz doprowadzić do rozpadu związku. Zaleca się także przejść wspólnie przez terapię behawioralną dla par. Podczas terapii alkoholowej w prywatnym ośrodku uzależnień specjaliści mają do dyspozycji obszerną wiedzę i szereg skutecznych narzędzi, dzięki którym możliwe jest dotarcie do chorego, uświadomienie mu sytuacji, w której się znajduje oraz wspomożenie go w rozwiązaniu problemów. Leczenie nakierowane jest na znalezienie pierwotnego źródła problemu, co pozwala na pokonanie nałogu i uniknięcie nawrotu choroby.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here