O alergii coraz częściej mówimy jako o chorobie cywilizacyjnej. Dotyka ona także najmłodszych, dając nieprzyjemne objawy.

Alergia jest jednym z często spotykanych schorzeń, które możemy zaobserwować zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Występuje nawet u niemowląt tuż po narodzeniu. Co powoduje alergie? Czym dokładnie zajmuje się alergolog dziecięcy? Kiedy warto umówić się do takiego specjalisty? Gdzie w Warszawie znajdziemy dobrego alergologa?

Czym jest alergia?

Prawidłowo działający układ odpornościowy jest w stanie skutecznie rozpoznawać zagrożenia dla organizmu, w tym wirusy, bakterie i inne substancje. Jednak u osób z alergiami system immunologiczny nie działa prawidłowo – niepoprawnie rozpoznaje i interpretuje obce związki. W rezultacie dochodzi do produkcji przeciwciał i pojawienia się stanu zapalnego.

Alergie mogą objawiać się łagodnie, na przykład jako katar, łzawienie, kichanie czy wysypka, ale również mogą zagrażać życiu w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Skąd biorą się alergie?

Na wystąpienie alergii wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Alergolog najczęściej może w przybliżeniu określić, co stoi za nieprzyjemnymi objawami. Wiadomo również, że osoby, które w rodzinie mają alergików, są bardziej narażone na wystąpienie alergii.

Zanieczyszczone środowisko, na przykład w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Katowice także ma tu duże znaczenie. Reakcję alergiczną mogą wywołać też określone produkty spożywcze – takie alergie pojawiają się często w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka, detergenty, pyłki roślin, substancje odzwierzęce – wydzieliny, włókna.

Objawy alergii u dzieci

Trudności w diagnozowaniu alergii wynikają głównie z tego, że ich objawy mylone są z innymi dolegliwościami, na przykład przeziębieniami, niestrawnością, infekcjami wirusowymi.

Nie powinniśmy jednak lekceważyć niepokojących, często powtarzających się objawów, ponieważ zaniedbana alergia może prowadzić do wystąpienia poważniejszych schorzeń, na przykład atopowego zapalenia skóry, astmy oskrzelowej.

Główne objawy alergii to:

  • wodnisty katar

  • łzawienie oczu

  • świąd skóry

  • wysypka

  • duszności

  • ból brzucha

  • kichanie

  • ból głowy

Napady kichania, katar, łzawienie i swędzenie spojówek w ciągu dnia zwykle są objawem kataru siennego. Świszczący oddech, duszności, napady kaszlu w nocy to objawy astmy. Z kolei zaczerwieniona, swędząca skóra świadczy o prawdopodobnej alergii pokarmowej.

W powyższych przypadkach alergolog dziecięcy będzie niezbędny. Warszawa jest jednym z miast, gdzie znajdziemy wiele gabinetów alergologów. Możemy udać się na wizytę na NFZ, ale kolejki są dość długie. Szybciej umówimy się do alergologa dziecięcego prywatnie. W Warszawie jest to możliwe w Centrum Balumed specjalizującym się w profilaktyce, diagnostyki i terapii małych dzieci. Więcej informacji znajdziemy pod adresem: http://balumed.pl/specjalizacje/alergolog/.

Jak leczy się alergie u dzieci?

W leczeniu alergii bardzo dużą rolę odgrywa określenie, co tak naprawdę wywołuje reakcję alergiczną. Powinniśmy więc obserwować, kiedy występują wyżej wypisane objawy. Także w celu określenia alergenów wykonuje się specjalne testy skórne lub badania serologiczne zlecane przez alergologa dziecięcego.

Najlepszą metodą terapeutyczną w przypadku alergii jest unikanie alergenów. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego prowadzi się wówczas odpowiednią farmakoterapię. W sprzedaży znajduje się szeroka gama leków, które dobierane są indywidualnie zależnie od natężenia schorzenia i źródła uczulenia.

Coraz większą rolę ma również immunoterapia, która potrafi doprowadzić do całkowitego lub częściowego ustąpienia objawów alergicznych. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z takiej formy leczenia.

Podsumowując, jeśli zauważymy u dziecka podejrzaną wysypkę na skórze, wodnisty katar, kaszel, łzawienie, warto udać się do alergologa dziecięcego. Szybko rozpoznana alergia pozwala na dobranie takiej metody terapii, która przyniesie najlepszy efekt i znacznie poprawi jakość życia dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here