Jelitówka u dziecka

Parę dni temu wiele dzieci po raz pierwszy przekroczyło drzwi żłobka, przedszkola lub szkoły. Niestety dla niektórych z nich nie był to pozytywny początek. Tak również było w naszym przypadku. Po dwóch godzinach od oprowadzenia córki do żłobka otrzymałam telefon od dyrektorki, żeby jak najszybciej przyjechać po dziecko, ponieważ ma wysoką gorączkę. Przyjechaliśmy do domu, a gorączka spadła. Postanowiłam przeczekać do wieczora. Niestety nie był to dobry pomysł. Po kąpieli moja córeczka dostała rozwolnienia, a w nocy obudziły ją wymioty. Wtedy już wiedziałam, że dopadła nas tzw. jelitówka.

Z rozmów z innymi mamami na forach internetowych dowiedziałam się, że nie jesteśmy same. Wiele dzieci pierwszy dzień pobytu w placówce oświatowej zakończyło chorobą. Dotyczy to szczególnie tych, które w poprzednich latach siedziały z rodzicami w domu, a teraz był ich pierwszy raz. Taki organizm, który nie miał styczności z wieloma różnymi zarazkami na raz, nie ma jeszcze odpowiednio wykształconej odporności, dlatego jest w stanie złapać chorobę w zaledwie 2 godziny.

Czym jest dziecięca jelitówka?

Grypa jelitowa (żołądkowa) wywoływana jest przez rotawirusy. Zazwyczaj trwa około 3 dni, ale zdarzają się też takie przypadki, w których leczenie się znacznie przeciąga. Grypa jelitowa jest bardzo niebezpieczna dla dzieci, ponieważ szybko doprowadza do odwodnienia i wycieńczenia organizmu. W przypadku małych dzieci problem jest jeszcze poważniejszy, ponieważ istnieje ryzyko, że dziecko zachłyśnie się własnymi wymiocinami.

Rotawirusami można zarazić się drogą kropelkową lub pokarmową. Jednak najbardziej zdradliwe w tej chorobie jest to, że nawet po ustąpieniu objawów u osoby chorej, nadal możemy się od niej zarazić. Zdarza się tak bardzo często szczególnie w żłobkach i przedszkolach. Rodzice zazwyczaj z wielkim trudem załatwiają sobie wolne na czas choroby dziecka i chcą je jak najszybciej wysłać z powrotem do przedszkola. Zazwyczaj wygląda to tak, że maluch już nie ma objawów, więc rodzic zaprowadza go do placówki, gdzie zarażają się od niego inne dzieci. Należy pamiętać o tym, że w przypadku jelitówki to w rękach lekarza leży decyzja o powrocie malca do przedszkola. Rodzic nie powinien podejmować takiej decyzji na własną rękę, chociaż rozumiem, że czasami nie ma innego wyjścia.

Pierwsze objawy jelitówki u dziecka

Pierwsze objawy u mojej córki były wręcz książkowe. Zazwyczaj jest to właśnie rozwolnienie i wymioty, którym czasem towarzyszy również gorączka. Dodatkowo dziecko jest ospałe i bardzo słabe. Może mieć zawroty głowy i zimne poty. Często dochodzi również do pojawienia się symptomów przypominających grypę, czyli do bólu mięśni i wysokiej temperatury przekraczającej 38 stopni.

Gdy zauważymy u dziecka któreś z tych objawów, to warto jak najszybciej udać się do lekarza. Powinniśmy dostać skierowanie na badanie kału i krwi, aby wykluczyć pasożyty. Czasem niezbędne jest wykonanie zastrzyku, który ma postawić dziecko na nogi. W najgorszych wypadkach, gdy lekarz stwierdzi, że doszło do odwodnienia maluszka, niezbędny jest pobyt w szpitalu i przyjęcie nawadniających kroplówek. Warto wiedzieć również o tym, że nie zawsze winne są rotawirusy. Równie często dochodzi do zarażenia adenowirusem lub norowirusem. Jest to kolejna rzecz świadcząca za tym, że konsultacja lekarska jest niezbędna.

Jak leczyć jelitówkę u dzieci?

Jeżeli udało nam się szybko zareagować i możemy wrócić z dzieckiem do domu, to poza lekami, które wypisał nam lekarz, należy pilnować tego, by dziecko było nawodnione. Najlepiej, jeśli co kilka minut będziemy mu podawać kilka łyków wody. W ten sposób ograniczymy ryzyko, że po każdym przyjęciu napoju znowu dojdzie do wymiotów. Jaki napój podać? Na pewno nie soki, herbatki i inne podobne rzeczy. Najlepsza będzie woda źródlana z odrobiną cukru. Powinniśmy też zrezygnować z przegotowanej i jeszcze lekko ciepłej wody, ponieważ taka często nasila torsje. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, to w pierwszy dzień możemy zrezygnować z podawania dziecku pokarmów. Szczególne zakazane są takie produkty, które zmuszają układ trawienny do cięższej pracy. Zaliczamy do nich pomidory, smażone dania, mleko, orzechy, fasolę i słodycze. W następnym dniu możemy podać dziecku sucharki, kleiki lub rozgotowany ryż, który działa lekko zatwardzająco. W aptekach dostępne są tabletki lub saszetki rozpuszczalne z niezbędnymi jonami minerałów i glukozą. Możemy też zdecydować się na naturalny odpowiednik, czyli sok z wnętrza kokosa, który dostaniemy w lepszych delikatesach i sklepach ze zdrową żywnością. Gdy zauważymy, że z dzieckiem jest już lepiej, to warto podać mu prawdziwy rosół z kury, który bardzo szybko wzmocni organizm maluszka.

Musimy się z tym liczyć, że już w pierwszym dniu choroby możemy stracić rachubę ile zmieniliśmy pieluch. Maluszek może także dostać jadłowstrętu i wodowstrętu. To normalne objawy przy tej chorobie.

Jak szybko dziecko może się odwodnić podczas jelitówki?

Dla początkujących rodziców jest to niewyobrażalne, że niemowlę może się odwodnić już po 3 chluśnięciach wymiocinami. Niestety tak jest. Zawsze wtedy, gdy wymiotów było więcej niż jedno należy jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala na dyżur pediatryczny. Przy tak małej masie do odwodnienia dochodzi bardzo, bardzo szybko.

Dwie przydatne rady dla rodziców, których niemowlę ma jelitówkę

  1. Liczymy zmienione pieluszki

Warto pozostawić sobie pod ręką kartkę i długopis, które posłużą nam do zapisywania każdej zużytej pieluszki. Po paru godzinach stracimy rachubę, a jest niemal pewne, że pediatra będzie chciał znać dokładną liczbę zmienionych pieluch.

  1. Smarujemy pupę

Po każdej zmianie pieluszki smarujemy pupę dziecka dobrym kremem (np. Sudocrem). W biegunce podczas jelitówki występuje wiele kwasów, które bardzo szybko odparzają skórę i są niezwykle trudne w leczeniu.

Domowy napar przeciwko wymiotom

To mieszanka cząbru, bazylii, oregano i tymianku. Po 1 łyżeczce wsypać do naczynka, zalać 500ml wody i zagotować. Tak powstały napar należy pić przez około 5 dni, małymi łykami. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, hamuje wymioty i biegunkę, wzmacnia organizm, oczyszcza z toksyn i nawilża układ pokarmowy.

Na jelitówkę wskazany jest również napar z mięty lub rumianku, ale powinien być bardzo słaby. Taki napój działa rozkurczająco na przewód pokarmowy, dzięki czemu łagodzi ból brzuszka..

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here