Zbilansowana dieta dostarcza wszystkich witamin i minerałów, które są niezbędne do zachowania równowagi w organizmie i prawidłowej pracy układów. Ale czy w Twoim codziennym jadłospisie jest miejsce na owoce, warzywa i wartościowe produkty pochodzenia zwierzęcego? Kawa na śniadanie, croissant na lunch i pizza na kolację mają niewiele wspólnego z bombą witaminową. Tymczasem długotrwały niedobór ważnych składników odżywczych może się zemścić złym samopoczuciem i spadkiem odporności, a nawet wystąpieniem poważnych schorzeń, takich jak anemia czy dystrofia mięśniowa. Aby zapobiec hipowitaminozie można zastosować zestaw witamin, optymalnie dobrany do zapotrzebowania wynikającego z płci, wieku i stylu życia.

Kiedy warto wspomagać się multiwitaminami?

Po suplementy witaminowe powinny sięgnąć zwłaszcza te osoby, które w codziennej diecie nie są w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy:

  • jesz nieregularnie i najczęściej na mieście
  • nie stronisz od mocnej kawy i alkoholu
  • nie przepadasz za surówkami, nie pijesz mleka, zapominasz o owocach
  • jesteś na diecie odchudzającej, np. Dukana, 1000 kcal, jednoskładnikowe
  • stosujesz dietę wegetariańską/wegańską

pexels-photo-143654Twoje zapotrzebowanie na witaminy rośnie w okresie zimowym, gdy brakuje sezonowych owoców i warzyw. Niedobory mogą pojawić się również wskutek przebytej infekcji i kuracji antybiotykowej, która skutecznie wyjaławia organizm. Zestaw witamin przyda Ci się także jeśli próbujesz pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi, regularnie trenujesz albo pracujesz na dwa etaty. Większe zapotrzebowanie może wynikać również z wieku i płci. U kobiet najczęściej występują niedobory wapnia, kwasu foliowego, witaminy D i żelaza. Multiwitaminy zalecane są także seniorom, ponieważ w diecie starszych osób często występują ograniczenia wynikające z problemów trawiennych i schorzeń przewlekłych.

Czym kierować się przy wyborze zestawu witamin?

Przede wszystkim należy dokładnie czytać etykiety. Zwróć uwagę, ile procent dziennego zapotrzebowania na konkretny składnik pokrywa jedna tabletka (kapsułka) preparatu. Dobra multiwitamina powinna zawierać:

  • antyoksydanty, czyli witaminy A, C, E
  • d-alfa tokoferol
  • witaminy z grupy: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B6, B9 (kwas foliowy), B12,
  • minerały chelatowane
  • karetonoidy
  • bioflawonoidy

Wybierając zestaw witamin przeczytaj również dodatkowe informacje umieszczone na etykiecie. Jeśli przestrzegasz diety wegetariańskiej/wegańskiej sprawdź, czy do produkcji preparatu nie użyto substancji pomocniczych pochodzenia zwierzęcego. Producenci zamieszczają także oznaczenia dla osób uczulonych na gluten oraz diabetyków. Jeśli chorujesz na nadciśnienie upewnij się, czy preparat nie zawiera zbyt dużo soli. Istotna jest także forma multiwitaminy – jeśli masz problem z połykaniem tabletek, wygodniejsze dla Ciebie będą kapsułki. Pamiętaj jednak, że tabletki zwykle zawierają większe stężenie składników, co pozwala zmniejszyć dzienną dawkę preparatu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here