Jaki materac dla dziecka

Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy materac dla swojego dziecka, aby zagwarantować mu zdrowy i wygodny sen? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Sprawdź, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy zakupie.

Jakość snu determinuje wiele czynników — jak choćby zaciemnienie pokoju, poziom hałasu, temperatura panująca w pomieszczeniu, dostęp świeżego powietrza czy sposób organizacji przestrzeni. Wiele zależy od osobistych preferencji i predyspozycji. Jednak to dobór materaca jest kluczowy, jeśli chcesz polepszyć jakość snu — również w przypadku dziecka. Jego dopiero rozwijający się kręgosłup potrzebuje odpowiedniej struktury i wypełnienia, które dostosowuje się do kształtu ciała, ale jednocześnie stawia niezbędny opór.

Jaki materac dla dziecka wybrać? Oto kilka sposobów na ocenę jakości danego modelu.

#1 Zwróć uwagę na wypełnienie

Maluchy często są bardziej podatne na infekcje niż dorośli. Wiele z nich cierpi również na różne alergie. Dlatego bardzo istotne jest, aby materac, na którym śpią, nie gromadził kurzu i wilgoci, która może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów i grzybów. Które rodzaje wkładów radzą sobie z tym najlepiej? Przede wszystkim te wykonane z lateksu, a także wysokiej jakości pianki, jak choćby ta termoelastyczna. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór wkładu z gryki lub kokosa. Warto wybrać model hybrydowy z kokosem lub gryką oraz lateksem.

Najgorzej z wilgocią radzą sobie gąbki i niskiej jakości pianki. Unikaj takich rozwiązań, zwłaszcza jeśli szukasz materaca dla małego alergika.

#2 Dobierz odpowiednią twardość

Materace są dostępne w czterech wariantach twardości — H1, H2, H3 i H4, przy czym H4 jest najtwardszym z nich. Parametr ten dopasowuje się do wagi. Im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla materaca, który powinien stawiać większy opór. Osoby ważące nieco więcej nie wyśpią się dobrze na miękkim materacu, ponieważ będzie on się pod nimi zapadać, tworząc zagłębienia. Co za tym idzie, kręgosłup przybierze nieprawidłową pozycję (wyginając się w S), co może skutkować bólem i dyskomfortem.

W przypadku maluchów waga nie jest jednak aż tak istotna — dopiero gdy waga dziecka, a właściwie już nastolatka, przekroczy 50 kg, kryterium to staje się bardzo istotne. Czym zatem kierować się, dobierając twardość materaca dla dziecka? Specjaliści zalecają dla maluchów materace średniotwarde (H2), które zapewniają komfort i wspierają prawidłowy rozwój kręgosłupa.

#3 Dopasuj właściwą wysokość

Materace dla dorosłych mierzą zazwyczaj powyżej 20 cm. Te, przeznaczone dla dzieci mają od kilku do kilkunastu centymetrów wysokości. Zaleca się jednak, by nawet dla najmłodszych dzieci wybierać materace mierzące przynajmniej 10 cm. Idealny przedział to 10-15 cm. Stwarza to korzystne warunki dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa.

Najlepszy materac dla dziecka to taki, który wspiera jego rozwój, a jednocześnie zapobiega stanom chorobowym spowodowanym gromadzeniu się kurzu i drobnoustrojów. Pamiętaj też o zwróceniu uwagi na długość!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here