Jak zacząć biegać?

Dla wielu osób bieganie stało się elementem stylu życia. Motywacją do rozpoczęcia przygody zbieganiem jest zazwyczaj chęć poprawienia kondycji i zdrowia. W wielu przypadkach pierwsze zrywy kończą się szybkim zniechęceniem. Jak zatem zacząć biegać?

Obuwie dla biegacza

Dla każdego kto chce biegać najważniejszym elementem są obuwie. Powinny być dopasowane do naszych stóp oraz powierzchni po której będziemy biegać. Dobre obuwie powinno być lekkie, posiadać grubą podeszwę zapewniająca amortyzacje oraz dobrze trzymać się na stopie. Powinno także charakteryzować się dużą elastycznością. Lepiej jest biegać po naturalnym podłożu, ale gdy do dyspozycji mamy jedynie twardy asfalt warto wybrać obuwie z większą amortyzacją.

Plan treningu

Można biegać od czasu do czasu, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy gdy stworzymy harmonogram naszego biegania. Plan działania sprawia, że jesteśmy bardziej zmobilizowani do jego realizacji. Warto pamiętać by przed każdym biegiem poświęcić kilka minut na rozgrzewkę, a kończyć trening rozluźnieniem i wyciszeniem. Pozwoli to na uniknięcie niechcianych kontuzji.

Wspomagacze biegacza

Woda lub izotonik – przy dłuższym wysiłku fizycznym i wysokich temperaturach bardzo ważne jest systematyczne nawadnianie organizmu. Dlatego warto podczas treningu mieć ze sobą bidon z wodą lub płynem izotonicznym, dzięki któremu uzupełniamy także elektrolity.

Muzyka – jak pokazują badania naukowe energetyczna muzyka poprawia wytrzymałość. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiedni akompaniament podczas biegu, także po to by go sobie umilić.

Odzież biegowa

W sieci znajdziemy artukuły, które polecają kupować od razu profesjonalna odzież biegową. Prawda jest taka, że na początek wystarczy wygodny dres, dostosowany do temperatury. Wspomniane obuwie jest dużo ważniejsze od reszty ubioru. Oczywiście im dłużej biegamy, na dłuższych dystansach, zacznie odczuwać potrzebę posiadania wygodniejszej odzieży. Odzież funkcyjna dla biegaczy jest wykonana w materiałów pozwalających skórze oddychać, odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Chroni to ciało przed przegrzaniem się.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here