Jak się leczy białaczkę?

W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi jakim jest białaczka. Sposobów leczenia tej choroby jest wiele. Stosuje się m.in. chemioterapię i przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Jakie są objawy białaczki i od czego zależy wybór metody leczenia tej choroby?

Białaczka to choroba, która nie daje charakterystycznych objawów. Zdarza się wręcz, że przez kilka lat rozwija się bezobjawowo. Jeżeli zaś jej symptomy się pojawią, początkowo mogą być bagatelizowane lub mylone z przemęczeniem.

Wśród objawów białaczki są bowiem m.in. osłabienie, gorączka, a także bóle i zawroty głowy. Mogą pojawić się również bóle kości i stawów, a także infekcje bakteryjne w jamie ustnej. U chorych można też zdiagnozować krwawienia z nosa. Często powiększeniu ulegają węzły chłonne, śledziona lub wątroba.

Leczenie nowotworów krwi

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju białaczki, a także stanu chorego. Więcej o diagnozowaniu i leczeniu białaczki dowiesz się z https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

W przypadku białaczek o charakterze przewlekłym stosuje się terapię celowaną inhibitorami kinazy tyrozynowej. Leczenie ma na celu zablokowanie podziałów komórek białaczkowych zawierających patologiczny chromosom o nazwie Filadelfia wywołujący chorobę.

U osób chorych na białaczkę o ostrym przebiegu zazwyczaj zastosowanie znajduje chemioterapia lub przeszczep szpiku bądź komórek macierzystych.

W przypadku chemioterapii leczenie odbywa się wieloetapowo. Pierwszym etapem jest faza przygotowawcza, podczas której zwalcza się dolegliwości wynikające z niedoboru czerwonych krwinek i płytek krwi. Kolejnym etapem jest tzw. faza indukcji mająca na celu uzyskanie remisji choroby. Kolejnym stadium leczenia jest etap konsolidacji remisji. Leczenie pokonsolidacyjne zaś wdraża się w zależności od stanu pacjenta.

Przeszczepienie szpiku stosuje się tylko w niektórych przypadkach. Warunkiem jest przede wszystkim dobry stan zdrowia pacjenta i… znalezienie odpowiedniego dawcy.

W celu jego odnalezienia w pierwszej kolejności poszukuje się dawców w rodzinie. Z uwagi na to, że szansa na znalezienie „genetycznego bliźniaka” wśród rodzeństwa wynosi zaledwie 25 proc., większość chorych zmuszonych jest do poszukiwania dawców wśród osób niespokrewnionych. Niestety, szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy wynoszą 1: 20 000.

Największym ośrodkiem dawców szpiku i komórek macierzystych w Polsce jest Fundacja DKMS. Każda osoba zarejestrowana w fundacji zwiększa szanse osoby chorej na przeżycie. Wciąz jednak co 5 chory nie znajduje zgodnego dawcy. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here