Zdrowy kręgosłup to przede wszystkim prosty kręgosłup. Niestety, badania wskazują, że z roku na rok liczba dzieci z wadami postawy rośnie. Jak rozpoznać problemy z postawą u dziecka i co zrobić wtedy, gdy zostaną one wykryte?
U dziecka występowanie wad postawy powiązane jest również z zaburzeniami równowagi napięcia mięśni. U maluchów mięsnie brzucha oraz pleców, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała, rozwijają się stopniowo, ale kręgosłup można ocenić już w momencie pierwszych prób stania dziecka.
Wady postawy i dzieci i młodzieży
U maluchów lekkie zaokrąglenie pleców, uwypuklenie brzucha, wysunięcie barków i głowy do przodu oraz odstawianie łopatek nie jest w początkowych latach życia niczym dziwnym, ale już w wieku przedszkolnym są symptomem nieprawidłowej postawy.
Drugim ważnym okresem w kształtowaniu się postawy dziecka jest okres dojrzewania, gdy rośnie tułów i zmieniają się proporcje ciała. To właśnie zakończenie okresu dojrzewania również jest okresem kształtowania się właściwej postawy. Jednak wcześnie wykryte wady postawy to znacznie większe prawdopodobieństwo uzyskania optymalnych wyników, co osiąga się głównie za sprawą specjalnych ćwiczeń.
Kiedy udać się do lekarza?
Prawidłowo rozwijający się maluch nie powinien mieć problemów z postawą, ale badania wskazują, że aż 9 na 10 dzieci ma wady postawy. Przede wszystkim zdrowy kręgosłup u dziecka powinien być prosty – wszelkiego rodzaju odchylenia powinny być skonsultowane z lekarzem. Również ramiona i łopatki powinny być symetryczne i na tej samej wysokości.
Oczywiście, problemy z kręgosłupem powinny być wykryte podczas bilansów zdrowia, niemniej jednak czasami zdarza się, że powstają one pomiędzy regularnymi badaniami. Warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na postawę dziecka – czy jego plecy nie są zbyt wypukłe, czy barki i łopatki są właściwie ustawione, czy nie pojawiają się asymetrie.
Zatem zdrowy kręgosłup u dziecka jest bardzo ważny – warto dbać o postawę swojego malucha, ponieważ wtedy będzie można również zapobiegać innym poważnym problemom pojawiającym się w przyszłości.
Artykuł stworzony przy współpracy z Radioklinika.pl
Artykuł promocyjny.