Rację miał Plutarch, twierdząc, że „Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw”. Jednakże, by zachować doskonały smak i aromat wina, konieczne jest jego właściwe przechowywanie. Nie jest z pewnością tak, że wino może stać gdziekolwiek, byle zamknięte. Tak naprawdę jego jakość zależy nie tylko od sposobu produkcji, ale też prawidłowego przechowywania.
Gdzie nie wolno trzymać wina?
Ileż to razy zdarza się, że odwiedzając kogoś, widzimy, że wino jest wyjmowane z lodówki. Ludzie, którzy tak je przechowują, twierdzą, że smak tego alkoholu jest najlepszy wtedy, kiedy jest on zimny. Niestety lodówka nie zawsze służy butelkom z winem. Nawet domowa piwniczka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, kiedy jest zakurzona i bardzo wilgotna. Wino psuje się w warunkach zbyt dużej wilgotności, w brudnym otoczeniu, w zbyt wysokiej temperaturze i w słońcu. Zagrożeniem są też znaczne wahania temperatury, stąd wina nie powinno się przechowywać przykładowo na poddaszu. Zimą jest ono chłodne, natomiast latem bardzo gorące, a takie warunki to dla wina prawdziwa klęska. Złymi miejscami dla wina są z pewnością garaże i pomieszczenia gospodarcze. Znacznie lepszym spiżarnie, w których przechowuje się przykładowo przetwory na zimę. Oczywiście tylko wtedy, kiedy w pomieszczeniu nie ma obcych zapachów, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość wina.
Prawidłowe przechowywanie wina
Kwestie przechowywania wina rozbijają się tak naprawdę o to, jaki trunek chcemy przechowywać i jak długo. Jeżeli w grę wchodzi wino butelkowane, które dzisiaj kupujemy, a otwieramy jutro lub za 3 dni, to spokojnie można je włożyć do lodówki. W niej przechowujemy również butelki już otwarte. Oczywiście należy wybrać dla niego odpowiednią półę, czyli z pewnością nie taką, na której jest najchłodniej ani też nie tą, w której przechowuje się świeże warzywa i owoce. Wino wbrew pozorom nie powinno być przechowywane w bocznej ściance lodówki. Najlepiej byłoby je ułożyć poziomo tak, żeby korek zamoczony był w trunku. Kiedy korek jest zamoczony, to nie wysycha, a co za tym idzie szczelnie przylega do ścianek butelki. Do środka nie dostają się żadne patogeny ani powietrze a wino może sobie spokojnie dojrzewać.
Idealną temperaturą dla wina jest 6-18 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju wina. Pomyślisz sobie, że jak to ma się do warunków panujących w lodówce? Otóż inne zasady odnoszą się do wina przeznaczonego do spożycia w krótkim czasie, a inne do tego, które ma leżakować i dojrzewać przez lata. Jeżeli wino przeznaczamy do leżakowania, to nie wkładamy go do lodówki, tylko szukamy dla niego miejsca z temperaturą niższą o 4-6 stopni od temperatury pokojowej.
Istotna jest też wilgotność powietrza. Wino dojrzewające powinno być przechowywane w wilgotności 70-75%. Powietrze nie może być ani za suche, ani zbyt mokre. Wilgotność ma wpływ przede wszystkim na zachowanie się korka. Na to, czy będzie on wysychał, czy nie i czy zabezpieczy szczelnie wino. Będąc przy wilgotności, warto wspomnieć też o kwestii światła. Wino nie powinno być wystawione na działanie promieni słonecznych. Bardzo negatywnie wpływają one na jego smak i trwałość. Pomieszczenie do przechowywania wina powinno być maksymalnie zaciemnione. W piwniczce lub pomieszczeniu przeznaczonym do przechowywania wina najlepiej będzie wkręcić zwykłą żarówkę o mocy 60 W albo wręcz korzystać ze świeczki. Stare, tradycyjne winiarnie dbają o to, żeby dostęp światła do piwniczek był niemalże zerowy. Tylko wtedy zyskuje się gwarancję, że wino nie będzie tracić swojego smaku i bukietu zapachowego.
Do przechowywania wina w domu warto kupić specjalną kratownicę lub wręcz półkę z osobnymi przegródkami. W takiej półce wino będzie przechowywane w pozycji poziomej i bez obawy o stłuczenie butelki. Wino można przechowywać w poniższych temperaturach:
- Wino musujące – 6-9 stopni.
- Wino czerwone – 15-18 stopni.
- Wino białe wytrawne – 10-15 stopni.
- Wino różowe – 9-10 stopni.
Artykuł sponsorowany.pl