Suchy zębodół (zębodołowe zapalenie kości) to bolesny stan uzębienia, który czasami występuje po usunięciu stałego zęba u dorosłego. Suchy zębodół występuje wtedy, gdy skrzep krwi w miejscu ekstrakcji zęba wypiera lub rozpuszcza się, zanim rana się zagoi. Zwykle w miejscu ekstrakcji zęba tworzy się skrzep krwi. Ten skrzep krwi służy jako warstwa ochronna dla będącej poniżej kości i zakończeń nerwowych w pustym zębodole. Skrzep stanowi również podstawę do wzrostu nowej kości i rozwoju tkanki miękkiej nad skrzepem.
Odsłonięcie kości i nerwów powoduje silny ból, nie tylko w zębodole, ale także wzdłuż nerwów promieniujących w kierunku twarzy. Gniazdo ulega zapaleniu i może wypełnić się resztkami jedzenia, zwiększając ból. Jeśli rozwinie się suchy zębodół, ból zwykle zaczyna się od jednego do trzech dni po usunięciu zęba. Suchy zębodół jest najczęstszym powikłaniem po ekstrakcji zęba, np. po usunięciu trzecich zębów trzonowych (zębów mądrości). Same leki dostępne bez recepty nie wystarczą do leczenia bólu suchego zębodołu. Dentysta lub chirurg jamy ustnej powinien zaoferować pacjentowi leczenie łagodzące ból.
Objawy suchego zębodołu
Silny ból w ciągu kilku dni po ekstrakcji zęba, częściową lub całkowitą utratę skrzepu krwi w miejscu ekstrakcji zęba, który może być widoczny jako pusty (suchy) zębodół, widoczną kość w zębodole, ból promieniujący od oczodołu do ucha, oka, skroni lub szyi po tej samej stronie twarzy co zabieg, nieświeży oddech lub nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, nieprzyjemny smak w ustach. Po ekstrakcji zęba normalnym zjawiskiem jest pewien stopień bólu i dyskomfortu. Zwykły lek przeciwbólowy przepisany przez dentystę lub chirurga jamy ustnej powinien sobie poradzić z bólem, który z czasem powinien się zmniejszać. Jeśli w ciągu kilku dni po ekstrakcji zęba wystąpi nowy lub nasilający się ból, natychmiast należy skontaktować się ze swoim dentystą lub chirurgiem.
Przyczyny powstawania suchego zębodołu
Dokładna przyczyna suchości zębodołu pozostaje przedmiotem badań. Naukowcy podejrzewają, że mogą występować pewne problemy u pacjentów, takie jak bakteryjne zanieczyszczenie gniazda czy też uraz w miejscu operacji w wyniku trudnej ekstrakcji jak w przypadku zatrzymanego zęba mądrości.
Jak wyleczyć suchy zębodół?
Dentysta lub chirurg podejmie szereg działań, aby zapewnić prawidłowe wyleczenie zębodołu i zapobiec jego wysuszeniu. Powyższe kroki mogą obejmować zalecenie jednego lub więcej leków, które mogą pomóc w zapobieganiu suchości zębodołu: płyny do płukania ust lub żele antybakteryjne bezpośrednio przed i po zabiegu, doustne antybiotyki, szczególnie jeśli pacjent ma osłabiony układ odpornościowy, roztwory antyseptyczne nałożone na ranę, opatrunki lecznicze zakładane po operacji.
Po operacji pacjent otrzymuje instrukcję, czego może się spodziewać podczas procesu gojenia po ekstrakcji zęba i oraz jak delikatnie pielęgnować ranę. Właściwa pielęgnacja w domu po zabiegu wspomaga gojenie i zapobiega uszkodzeniom rany. Po operacji najlepiej zaplanować odpoczynek przez pozostałą część dnia.