Jak leczy się żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość, z którą boryka się około 15% mężczyzn. W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie powodują objawów. U części pacjentów pojawiają się niespecyficzne dolegliwości bólowe w obrębie moszny, a u ok. 30-40% pacjentów schorzenie to może być powodem niepłodności. W przypadku objawowego przebiegu choroby oraz w sytuacji kiedy schorzenie prowadzi do niepłodności konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. Dostępne są różne metody inwazyjnego leczenia żylaków powrózka nasiennego. Wśród nich można wymienić metody chirurgiczne: laparoskopową czy mikrochirurgiczną, a także metody wewnątrznaczyniowe np. embolizację. Jak się przeprowadza takie zabiegi i czego można po nich oczekiwać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Laparoskopowe usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Laparoskopowa warikocelektomia polega na usunięciu żylaków powrózka nasiennego za pomocą laparoskopu. W powłokach brzusznych pacjenta wykonuje się trzy nacięcia, przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne oraz kamerę endoskopową. Następnie urolog lokalizuje poszerzone żyły, które zostają podwiązane i/lub zaklipsowane po to, aby zapobiec dalszemu nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego. Na następny dzień po operacji pacjent może zostać wypisany do domu.

Operacja usunięcia żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną

Zabieg metodą mikrochirurgiczną przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Rozpoczyna się od nacięcia w pachwinie oraz wypreparowania powrózka nasiennego. W dalszej kolejności przy użyciu mikroskopu chirurgicznego, który zapewnia odpowiednie powiększenie pola operacyjnego, zmienione chorobowo naczynia są podwiązywane i/lub klipsowane. Procedura trwa około godziny, a chory może następnego dnia opuścić szpital.

Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Robotyczna warikocelektomia łączy w sobie elementy metody laparoskopowej oraz mikrochirurgicznej. Wykonuje się trzy nacięcia w powłokach brzusznych przez które wprowadza się kamerę endoskopową oraz narzędzia, przymocowane do ramion robota chirurgicznego. Operator zza poziomu specjalnej konsoli lokalizuje poszerzone żyły jądrowe i dokonuje ich zaklipsowania i/ lub przecięcia steruje ramionami robota i dokonuje narzędziami do klipsowania oraz podcinania żył, a pole operacyjne ogląda w powiększeniu i obrazowaniu 3D. Zabieg robotyczny charakteryzuje się większą precyzją oraz skutecznością. Hospitalizacja pacjenta, podobnie jak w poprzednio opisywanych metodach, trwa około jednej doby.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego a metody chirurgiczne

Embolizacja należy do niechirurgicznych metod leczenia żylaków powrózka nasiennego. Przeprowadza się ją w radiologicznych gabinetach naczyniowych a zabieg trwa ok. 30 – 60 min. Zabieg polega na nacięciu skóry w pachwinie o długości 1mm, a następnie wprowadzeniu przez to nacięcie cewnika do światła żyły udowej. Przez cewnik podaje się materiał embolizacyjny (spiralę) z jednoczesną sklerotyzacją lub klejeniem poszerzonych splotów żylnych.

W odróżnieniu od zabiegów chirurgicznych embolizacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a okres pobytu pacjenta w placówce medycznej trwa około 3- 4 godzin. Brak klasycznego cięcia gwarantuje mniejszą brak blizn i szwów. Ponadto chirurg z jednego nacięcia w pachwinie może dokonać usunięcia obustronnych żylaków powrózka nasiennego. Mimo tak wielu zalet metody leczenia żylaków powrózka nasiennego, jaką jest embolizacja, nie zawsze będzie ona najlepszym wyborem dla pacjenta. Zazwyczaj przeprowadza się ją, gdy metody chirurgiczne zawiodły i nie dały oczekiwanego efektu terapeutycznego.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego?

Pacjent po zabiegu może odczuwać ból lub dyskomfort w okolicach moszny. Dolegliwości bólowe lub ewentualny obrzęk powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Po około dwóch godzinach od operacji chory może już wstawać i zaczynać chodzić. Mężczyzna opuszcza placówkę medyczną z zaleceniami odpoczynku, unikania intensywnego wysiłku fizycznego oraz poleceniem noszenia obcisłej bielizny przez najbliższe 2-4 tygodnie. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od wybranej metody leczenia oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here