kamica nerkowa

Sygnały kamieni nerkowych:

● kolka nerkowa – jest toż niejednokrotnie występujący syndrom zaburzenia, cechuje się szybkim oraz intensywnym uciskiem w strefach nerek,
● krew w moczu,
● wymioty oraz mdłości,
● dreszcze oraz temperatura,
● odczucie pełnego pęcherza,
● odczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
● palenie w trakcie wydalania moczu,
● dodatkowo u panów pojawia się ucisk promieniujący od czubka prącia.

Co robić, jeśli pojawi się ucisk nerek?

W sytuacji, jeśli zauważysz u siebie wymienione objawy, i w szczególności jeśli pojawią się boleści w zakresie nerek, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do specjalisty urologa. Pierwszym funkcjonowaniem po zdiagnozowaniu kamicy nerkowej jest zastosowanie właściwej kuracji przeciwbólowej. Specjaliści dokładają wszystkich starań, żeby ulżyć pacjentowi oraz uśmierzają ucisk, do jakiego doprowadziły przesuwające się kamienie nerkowe. Wymienić można dwie grupy preparatów, które mogą efektywnie złagodzić intensywny ucisk: niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ) i opioidy.
Do specjalisty należy zdecydowanie się zgłosić gdy:
● choroby pojawia po raz pierwszy w życiu – w takim wypadku, urolog przede wszystkim spróbuje określić etiologię choroby. Gdy zajdzie taka potrzeba, to pewnie również zdecydować o natychmiastowym skierowaniu do szpitala,
● pojawiają się inne choroby czy przybierają na sile te, które stały w przeszłości i jeśli nie ustępują w niedługim okresie,
● dodatkowo pojawiają się takie objawy jak: zwiększona gorączka, mocz w kolorze czerwonym (mocz jest oddawany z krwią), mniejsza ilość wydzielanego moczu i wszystkiego rodzaju niepokojące choroby.

dieta w kamicy nerkowej

Profilaktyka oraz łagodzenie bólu kamicy nerkowej

Profilaktyka to właśnie naprawdę najodpowiedniejsze wyjście na złagodzenie boleści wynikłych z kamicy nerkowej. Ze strony lekarza od tego rodzaju zaburzeń można spodziewać się, iż będzie zalecał zmianę dotychczasowego stylu życia oraz kuracji. Gdy to nie przyniesie żadnych rezultatów, to urolog może zalecić terapię farmakologiczną, a w trudniejszych wypadkach skierować na operację.
Głównym zaleceniem urologów połączone jest z ilością przyjmowanych płynów na dzień. Dziennie należy wypić co najmniej dwa litry czystej, niefiltrowanej wody. Co istotne, woda winna być jedzona w umiarkowanych dawkach, jednak w swoich odstępach czasu. Ważne jest także to, żeby pić szklankę płynu bezpośrednio po wstaniu z łóżka, zanim odda się mocz, jak też na noc, tuż przed położeniem się spać a w nocy, jeśli sen zostanie przerwany w końcu oddania moczu. Specjaliści zalecają również ograniczenie spożycia mięsa oraz ryb ( gdy spożywa się jej w za wielkich dawkach), ponieważ są źródłem substancji zakwaszających mocz, przez co powstają kamienie moczowe. Także należy ograniczyć spożycia soli, ponieważ zamknięty w niej sód sprawia, iż wraz z moczem wydalany jest wapń, a z niego występują kamienie nerkowe wywołujące ucisk nerek.
Zbilansowana dieta oraz wielka liczba ruchu na świeżym powietrzu (a szczególnie u osób, u których kamica nerkowa była już w rodzinie), a przede wszystkim stosowanie wielkiej liczby płynów (wody niefiltrowanej) sprawi, iż będzie można zapobiec kamicy nerkowej, a chociażby gdy wystąpi, to będzie można efektywnie łagodzić jej objawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here