Jak dbać o zęby naszych dzieci?

Dobre nawyki, wpojone w najmłodszych latach są gwarancją zdrowia zębów. To, jak dbamy o zęby w dzieciństwie, ma duży wpływ na to, jakie będą nasze zęby w dorosłym życiu. Są również inne czynniki, które mogą wpływać na zdrowie naszych zębów, takie jak zażywanie niektórych leków czy choroby, które pośrednio oddziałują na zęby.

Jak dbać o zęby dziecka?

Wiele osób uważa, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, ponieważ i tak wypadną. Tymczasem stomatolodzy podkreślają, że stan zębów mlecznych ma duże znaczenie dla stanu zębów stałych. Dlatego też już po pojawieniu się pierwszych mleczaków u malucha, należy dbać codziennie o czyszczenie ząbków, a także o odpowiednią dietę. Warto również zwrócić uwagę na to, by nie oblizywać smoczka. Jest to nawyk wielu mam i choć kierują się one dobrem dziecka, to jednak przenoszą one wtedy bakterie ze swoich ust do jamy ustnej dziecka. Sam smoczek nie jest także korzystny dla kształtującego się zgryzu maluszka, więc warto używać go jak najrzadziej.

Kiedy pierwszy raz do dentysty?

Wiele dzieci po raz pierwszy jest u dentysty dopiero w momencie, gdy pojawia się problem z bólem zębów, który najczęściej jest objawem rozwijającej się próchnicy. Może to być dla dziecka ogromna trauma, która zniechęci go przed wizytami u dentysty. Warto więc wybrać się z dzieckiem na wizytę wtedy, gdy pojawi się już większość zębów. Stomatolog ochota sprawdzi wówczas stan zębów, a także zaprezentuje rodzicom i dziecku prawidłową technikę szczotkowania zębów. Dziecko na wizycie adaptacyjnej może oswoić się z gabinetem i sprzętem dentystycznym, a także z samym dentystą, dlatego warto wybrać osobę, która ma odpowiednie podejście do maluchów.

Codzienna pielęgnacja i regularne kontrole

Nawet małe dziecko powinno mieć codziennie myte zęby. Kiedy maluch będzie już w stanie utrzymać szczoteczkę, wówczas warto przyzwyczajać go do tego, aby wykonywał tę czynność samodzielnie. Dobrym sposobem na przekonanie malucha do codziennej pielęgnacji zębów jest pozwolenie mu na wybranie swojej szczoteczki i kubeczka. Co pół roku z maluszkiem należy udać się do dentysty, aby sprawdził stan uzębienia dziecka.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here