Gdzie i jakie badania kontrolne wykonać przy cukrzycy?

Cukrzyca to schorzenie, dla którego charakterystyczne jest zaburzenie wydzielania insuliny. Pacjenci, u których zdiagnozowano cukrzycę, powinni regularnie przechodzić badania kontrolne. Na jakie badania należy się cyklicznie zgłaszać, chorując na cukrzycę? Gdzie umówić się na ich wykonanie?

Badania wykonywane samodzielnie przez pacjenta

Przy cukrzycy niezbędne jest systematyczne kontrolowanie stężenia glukozy we krwi. To badanie pacjent może wykonywać samodzielnie każdego dnia – wystarczy, że posiada glukometr. Pomiar stężenia glukozy we krwi jest niezbędny, aby prawidłowo dobrać dawkę insuliny.

Codziennie badanie cukrzycy wykonywane samodzielnie przez pacjentów to nie wszystko. Muszą oni pamiętać również o badaniach kontrolnych. Ich wyniki są niezwykle ważne dla lekarza – wskazują, czy wdrożona ścieżka leczenia jest optymalna.

Badanie cukrzycy – jakie badania wykonać?

Badanie cukrzycy u dorosłych pacjentów składa się z pakietu różnych badań. Najważniejsze są:

  • lipidogram. Badanie pozwala skontrolować poziom cholesterolu w organizmie. Nadmierna ilość cholesterolu może doprowadzić do rozwoju miażdżycy;
  • morfologia. To ogólne badanie krwi, które pozwala ocenić lekarzowi stan zdrowia pacjenta. Często to wyniki właśnie tego badania wskazują rozwój cukrzycy u pacjenta;
  • hemoglobina glikowana (GHB). Badanie pokazuje, jak zmieniał się poziom glukozy w organizmie w różnych okresach;
  • kreatynina. Za pomocą tego badania można ocenić stan nerek pacjenta. Nieprawidłowo leczona cukrzyca może doprowadzić do cukrzycowej choroby nerek.

Każde wymienione badanie cukrzycy znajduje się na liście badań kontrolnych dla cukrzyków opracowanej przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Gdzie zgłosić się na darmowe badanie cukrzycy?

Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Ponieważ z roku na rok rośnie liczba chorych, pacjentom proponuje się darmowe badanie cukrzycy. Gdzie się zgłosić, aby wykonać pakiet bezpłatnych badań?

Dorośli pacjenci, u których rozpoznano cukrzycę typu II, mogą skorzystać z pakietu badań kontrolnych oferowanego przez Centrum Medyczne Synexus. Przychodnia realizuje Akcję Promocji Zdrowia. W jej ramach pacjenci mogą wykonać bezpłatne badanie cukrzycy, a dodatkowo otrzymają specjalną bransoletkę informującą o chorobie.

Przychodnie Synexus działają na terenie całej Polski, w tym w Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Informacje o adresach i sposobie zapisywana się na badanie cukrzycy można znaleźć na stronie internetowej Centrum Synexus.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here