Dobroczynne właściwości oleju lnianego

Olej lniany jest często rekomendowany osobom o obniżonej odporności, przechodzącym rekonwalescencję oraz osobom uprawiającym sporty o wysokiej skali wysiłku fizycznego.

Uzyskiwanie oleju lnianego

Olej ten pozyskiwany jest z nasion lnu zwyczajnego czyli siemienia lnianego. Ma on specyficzny smak, żółty kolor oraz cierpki zapach. Najlepszą temperaturą tłoczenia dla oleju lnianego jest maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Powinien on zawierać w sobie 50% kwasów tłuszczowych omega-3 i żadnych sztucznych skalników.

Wybierając anglezy olej nierafinowany i najlepiej pozyskiwany z niemodyfikowanych nasion. Jak każdy olej należy go przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Po otwarciu trzeba go zużyć w ciągu miesiąca.

Jak dawkować olej lniany?

Artukuły na ten temat zalecają dla osoby dorosłej picie od 2 do 6 łyżek oleju na dobę, w kilku porcjach. Najlepiej jest go spożywać na zimno, można dodawać go do produktów takich jak jogurt czy twaróg lub sałatek. Doskonale nadaje się także do moczenia pieczywa. Nie wolno go podgrzewać, gdyż wysokie temperatury niszą jego właściwości.

Zalety spożywania

Kwasy omega-3 wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu, zatem obniżają ryzyko miażdżycy. W przypadku problemów trawiennych, olej lniany regeneruje błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego. Łagodzi także skutki choroby wrzodowej, dwunastnicy i zaparć.

Stosowany u kobiet wpływa na regulację hormonów w organizmie. Wpływa to korzystnie na cykl menstruacyjny i łagodzi objawy stresu przedmiesiączkowego. W okresie menopauzy ma on działanie łagodzące objawy przekwitania. U mężczyzn olej lniany stosuje się jako uzupełnienie terapii przerostu gruczołu prostaty.

Olej lniany wzmacnia wytrzymałość organizmu, dlatego jest doskonały dla sportowców. Sprzyja także odchudzaniu. Jest znany także z dobroczynnego wpływu na skórę.

Olej lniany jest także stosowany w przypadku chorób nowotworowych, schorzeń serca i cukrzycy. W takich przypadkach elementem żywienia jest olej lniany wysokolinolenowy, tzw. olej budwigowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here