Otyłość jest chorobą przewlekłą. Jeśli jest nieleczona, prowadzi do wielu schorzeń i poważnych powikłań. Gdy dotyka dziecko lub nastolatka, warto zacząć działać jak najszybciej. To od rodziców zależy, jakie kroki podejmą. Ale jeśli zechcą towarzyszyć dziecku w walce z otyłością, mają duże szanse na sukces.
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/otylosc-u-dzieci-i-mlodziezy/
Jak diagnozuje się otyłość u dzieci i młodzieży?
W Polsce co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka w wieku szkolnym zmaga się z nadwagą lub otyłością. U dzieci otyłość stwierdza się na podstawie tak zwanego wskaźnika masy ciała oraz siatek centylowych. Jeśli waga dziecka mieści się pomiędzy 90 a 97 centylem, mówimy o nadwadze. Jeśli przekracza 97 centyl, ocieramy się już o otyłość.
Jeśli rodzic zgłasza się z dzieckiem do lekarza w celu zdiagnozowania otyłości, specjalista wypyta o wiele rzeczy. W tym takich, które dotyczą okresu noworodkowego i niemowlęcego. Na rozwój nadwagi u dziecka ma już bowiem wpływ sposób i częstotliwość karmienia niemowlaka, a nawet to, jak matka odżywiała się będąc w ciąży. Analizie poddane zostają również zwyczaje żywieniowe rodziny. Lekarz sprawdzi jak komponowane są posiłki, czy są pełnowartościowe, jak dużo w diecie jest cukrów prostych i tłuszczów trans, a także słodyczy, kolorowych napojów gazowanych, słonych przekąsek.
Ponadto specjalista ocenia również typ budowy ciała, rodzaj i stopień otyłości u dziecka oraz dokonuje oceny powikłań, które otyłość już wywołała. Wśród nich można wymienić m.in. nadmierne pocenie się, grzybicę w fałdach skórnych, próchnicę, płaskostopie, zmiany zwyrodnieniowe.
Wśród badań laboratoryjnych, które należy wykonać w celu postawienia właściwej diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia, jest cholesterol całkowity, TSH, glikemia na czczo, krzywa cukrowa i krzywa insulinowa oraz próby wątrobowe.
Zobacz też: https://gemini.pl/kategoria/dziecko/akcesoria-dzieciece/karmienie-dzieci/butelki-dla-dzieci
Jakie są typy i przyczyny otyłości wśród dzieci i młodzieży?
90 procent otyłości, diagnozowanej u młodych ludzi, to tak zwana otyłość pierwotna. Wynika ona z tego, że przez zbyt długi czas wraz z pożywieniem dostarczany był do organizmu zbyt duży ładunek energetyczny. Nie był on wykorzystywany w procesach metabolicznych, ponieważ zabrakło odpowiedniej aktywności fizycznej, która pomogłaby poradzić sobie z tym zapasem.
10 procent otyłości to otyłość wtórna. Spowodowana została przyjmowaniem leków lub pod wpływem innej choroby.
Wśród przyczyn otyłości pierwotnej u dzieci i młodzieży wymienia się:
- nieprawidłowo zbilansowaną dietę,
- zbyt małą aktywność fizyczną lub jej zupełny brak,
- brak odpowiedniej dawki snu,
- nadmierny stres,
- czynniki genetyczne i związaną z nimi podstawową przemianę materii.
Oprócz leków i innych chorób otyłość wtórną mogą również powodować zaburzenia hormonalne, uszkodzenia podwzgórza, czynniki genetyczne takie jak zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Cohena.
Zobacz też: http://www.bodyandmind.pl/jak-leczy-sie-otylosc-u-dzieci-i-mlodziezy/