Otyłość u dzieci to niebezpieczna choroba przewlekła
fot. Pixabay.com

Otyłość jest chorobą przewlekłą. Jeśli jest nieleczona, prowadzi do wielu schorzeń i poważnych powikłań.  Gdy dotyka dziecko lub nastolatka, warto zacząć działać jak najszybciej. To od rodziców zależy, jakie kroki podejmą. Ale jeśli zechcą towarzyszyć dziecku w walce z otyłością, mają duże szanse na sukces.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/otylosc-u-dzieci-i-mlodziezy/

Jak diagnozuje się otyłość u dzieci i młodzieży?

W Polsce co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka w wieku szkolnym zmaga się z nadwagą lub otyłością.  U dzieci otyłość stwierdza się na podstawie tak zwanego wskaźnika masy ciała oraz siatek centylowych. Jeśli waga dziecka mieści się pomiędzy 90 a 97 centylem, mówimy o nadwadze. Jeśli przekracza 97 centyl, ocieramy się już o otyłość.

Jeśli rodzic zgłasza się z dzieckiem do lekarza w celu zdiagnozowania otyłości, specjalista wypyta o wiele rzeczy. W tym takich, które dotyczą okresu noworodkowego i niemowlęcego. Na rozwój nadwagi u dziecka ma już bowiem  wpływ sposób i częstotliwość karmienia niemowlaka, a nawet to, jak matka odżywiała się będąc w ciąży. Analizie poddane zostają również zwyczaje żywieniowe rodziny. Lekarz sprawdzi jak komponowane są posiłki, czy są pełnowartościowe, jak dużo w diecie jest cukrów prostych i tłuszczów trans, a także słodyczy, kolorowych napojów gazowanych, słonych przekąsek.

Ponadto specjalista ocenia również typ budowy ciała, rodzaj i stopień otyłości u dziecka oraz dokonuje oceny powikłań, które otyłość już wywołała. Wśród nich można wymienić m.in. nadmierne pocenie się, grzybicę w fałdach skórnych, próchnicę, płaskostopie, zmiany zwyrodnieniowe.

Wśród badań laboratoryjnych, które należy wykonać w celu postawienia właściwej diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia, jest cholesterol całkowity, TSH,  glikemia na czczo, krzywa cukrowa i krzywa insulinowa oraz próby wątrobowe.

Zobacz też: https://gemini.pl/kategoria/dziecko/akcesoria-dzieciece/karmienie-dzieci/butelki-dla-dzieci

Jakie są typy i przyczyny otyłości wśród dzieci i młodzieży?

90 procent otyłości, diagnozowanej u młodych ludzi, to tak zwana otyłość pierwotna. Wynika ona z tego, że przez zbyt długi czas wraz z pożywieniem dostarczany był do organizmu zbyt duży ładunek energetyczny. Nie był on wykorzystywany w procesach metabolicznych, ponieważ zabrakło odpowiedniej aktywności fizycznej, która pomogłaby poradzić sobie z tym zapasem.

10 procent otyłości to otyłość wtórna. Spowodowana została przyjmowaniem leków lub pod wpływem innej choroby.

Wśród przyczyn otyłości pierwotnej u dzieci i młodzieży wymienia się:

  • nieprawidłowo zbilansowaną dietę,
  • zbyt małą aktywność fizyczną lub jej zupełny brak,
  • brak odpowiedniej dawki snu,
  • nadmierny stres,
  • czynniki genetyczne i związaną z nimi podstawową przemianę materii.

Oprócz leków i innych chorób otyłość wtórną mogą również powodować zaburzenia hormonalne, uszkodzenia podwzgórza, czynniki genetyczne takie jak zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Cohena.

Zobacz też: http://www.bodyandmind.pl/jak-leczy-sie-otylosc-u-dzieci-i-mlodziezy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here