fobie

Jeżeli zmagasz się z nieuzasadnionym lękiem przed różnymi sytuacjami lub bodźcami, to może to oznaczać, że potrzebujesz wsparcia w wyeliminowaniu fobii. Podpowiadamy, jak rozpoznać taki stan oraz gdzie warto szukać pomocy. Poznaj kilka sprawdzonych porad, dzięki którym znacznie łatwiej poradzisz sobie z problemem. 

Czym jest fobia?

O fobii mówimy w kontekście zaburzeń psychicznych, które objawiają się uporczywym lękiem przed konkretnymi sytuacjami, przedmiotami czy zjawiskami, co sprawia, że funkcjonowanie w społeczeństwie jest dużo trudniejsze. Należy podkreślić, że elementy, które fobię wywołują, nie są niebezpieczne, a mimo to stanowią powód do strachu. Osoba dotknięta fobią jest świadoma, że jej lęk jest irracjonalny, a zagrożenie tak naprawdę nie istnieje – mimo to nadal nie jest w stanie uporać się z przytłaczającymi objawami. 

Jak dzielimy fobie?

Fobie można podzielić na specyficzne oraz sytuacyjne. Fobie specyficzne mogą dotyczyć lęku przed zwierzętami, obiektami, sytuacjami społecznymi, a także chorobami i śmiercią. Natomiast fobie sytuacyjne to lęki przed wykonywaniem niektórych czynności na oczach innych ludzi. Niekiedy poczucie strachu może powodować trudności z zapanowaniem nad własnym zachowaniem. Reakcja na bodziec może czasami wywoływać silne pobudzenie, a nawet atak paniki. To sprawia, że osoby narażone na fobie starają się unikać sytuacji stresujących. 

Kiedy warto udać się do specjalisty?

Fobię niekiedy można rozpoznać samemu, choć to specjalista dokona dokładnej analizy problemu. Na pewno zaniepokoić powinien nas powtarzający się strach, który dotyczy specyficznych sytuacji bądź jakiegoś obiektu. Po pomoc warto się udać również w przypadku, gdy dana sytuacja prawie zawsze i błyskawicznie wywołuje lęk. Ponadto fobia wywołuje silne uczucia, które są nieadekwatne do danego bodźca czy stopnia zagrożenia. 

Bardzo często osoba dotknięta fobią zauważa problem dopiero po pewnym czasie, jednak już przy pierwszych symptomach warto udać się do specjalisty, który rozpozna problem i zaproponuje najlepsze rozwiązania. W momencie, w którym fobia powoduje wycofywanie się z relacji społecznych, wsparcie eksperta jest wręcz niezbędne. 

Pamiętaj, że dziś konsultacje ze specjalistą można przeprowadzić nawet przez internet. Wystarczy skorzystać z usług Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które sprawia, że rozmowa o problemach staje się dużo łatwiejsza. 

Jak może pomóc specjalista?

Doświadczony psychoterapeuta (a w razie potrzeby – także lekarz psychiatra, który zostanie włączony w proces leczenia) dokładnie zbada przyczyny problemy i zaproponuje metody dopasowane do potrzeb pacjenta. W Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online każdy przypadek rozpatrywany jest w sposób indywidualny, dzięki czemu terapia zawsze przynosi oczekiwane efekty. 

Pacjent otrzymuje plan leczenia już przy pierwszej konsultacji, co pozwala mu dokładnie poznać problem i oswoić się z nim. Niekiedy wymagane jest leczenie farmakologiczne, a innym razem wystarczą spotkania z psychoterapeutą, które same w sobie doprowadzą do poprawy komfortu życia. 

Jeżeli podejrzewasz fobię, zdecydowanie warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie. Nie zwlekaj i umów się na wizytę!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here