Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem. Dla wielu osób jest on tak kłopotliwy, że ograniczają one aktywność fizyczną i towarzyską. Jednak nietrzymanie moczu można wyleczyć, a w trakcie leczenia trochę powstrzymać dolegliwości. Najlepszym sposobem jest wykonywanie prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za kontrolę nad pęcherzem.

Przyczyny nietrzymania moczu – słabość mięśni

Można powiedzieć, że bardzo często bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu jest słabość mięśni. Nie jest ona samoistna – pojawia się po przebytych chorobach, nie tylko układu moczowego, ale też w czasie wysiłku fizycznego lub poprzez naciągnięcie mięśni podczas porodu. Można zatem wysunąć prosty wniosek, że wystarczy nieco wzmocnić mięśnie, by lepiej kontrolować nietrzymanie moczu.

Mięśnie, o których mowa, to mięśnie dna miednicy, nazywane także mięśniami Kegla. Początkowo trudno jest je zlokalizować, ale wystarczy sobie wyobrazić, że są to te mięśnie, które zaciskasz, kiedy próbujesz powstrzymać wyciek moczu. Właśnie one wymagają wzmocnienia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Trening mięśni przeciw nietrzymaniu moczu

Trening mięśni przeciw nietrzymaniu moczu każdy powinien robić profilaktycznie. Kiedy już zmagasz się z tym problemem, zanim zobaczysz jakieś efekty, musi minąć trochę czasu. W trakcie leczenia nietrzymania moczu możesz jednak poprawić sobie samopoczucie i zwiększyć komfort, używając dyskretnych pieluchomajtek dla dorosłych, które pozwolą ci poczuć się naprawdę pewnie i wygodnie.

Trening można wykonywać w każdym miejscu, także podczas codziennych czynności. Trwa tylko chwilkę, możesz więc powtarzać go nawet kilka razy dziennie, nie przerywając swoich codziennych czynności, zarówno na siedząco, leżąco, jak i stojąco. Najlepiej jednak, jeśli nie będziesz robić nic absorbującego i skupisz swoją uwagę na ćwiczeniach.

Trening mięśni dna miednicy – ćwiczenia

Ćwiczenia są bardzo proste i polegają wyłącznie na stopniowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni. Oczywiście najtrudniej jest te mięśnie zlokalizować – bardzo rzadko używa się ich siłą woli. Spróbuj zacisnąć mięśnie, jakbyś chciał powstrzymać mocz. To właśnie je trzeba będzie trenować.

Początkowo kilka razy zaciśnij je i rozluźnij. Z początku postaraj się zrobić 10 powtórzeń. Po każdej serii rób przerwę. Spróbuj powtarzać to kilka razy dziennie. Z biegiem czasu zauważysz, że łatwiej odnajdujesz mięśnie i jesteś w stanie zacisnąć je na dłuższą chwilę. W takim przypadku możesz zmieniać częstotliwość ćwiczeń.

Teraz czas na 2-3 serie po kilkanaście powtórzeń. Najpierw kilka razy na długo zaciśnij mięśnie i je rozluźnij. Każdego dnia staraj się utrzymywać je zaciśnięte nieco dłużej. Potem możesz wykonać kilkanaście szybkich ruchów – spróbuj zaciskać i rozluźniać mięśnie najszybciej, jak potrafisz.

Kluczem do sukcesu jest regularność. Po jakimś czasie zauważysz, że łatwiej jest ci kontrolować pęcherz i że problem z nietrzymaniem moczu, także wysiłkowym, powoli zanika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here