Ćwiczenia cardio

Trening cardio to określenie bardzo często używane przez osoby trenujące i instruktorów. Na czym on jednak polega i czy przeznaczony jest dla wszystkich?

Trening cardio

Ćwiczenia cardio to wysiłek dynamiczny, podczas którego zmienia się długość mięśnia ale nie jego napięcie. Energia podczas treningu jest wynikiem przemian tlenowych, dlatego inaczej nazywany jest on treningiem aerobowym. Jego intensywność jest umiarkowana i można go kontynuować nieprzerwanie prze długi czas, cały czas prowadząc rozmowę.

Trening cardio przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej, poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i ogólną wytrzymałość. Często jest stosowany jako uzupełnienie ćwiczeń siłowych.

Cardio a odchudzanie

Ćwiczenia cardio są dobre dla odchudzających się i są w zasięgu każdego, także osób starszych czy z dużą nadwagą. Uważane są one za bezpieczne czego potwierdzeniem są liczne artukuły naukowe. Przy odpowiednio długim ćwiczeniu utleniane są kwasy tłuszczowe. Dopiero potem organizm sięga po zapasy białka. Do utraty masy i redukcji tkanki tłuszczowej liczy się tu nie natężenie ale czas. w wielu źródłach zalecane jest ćwiczenie interwałowe, ale nie jest to poziom obciążenia organizmu który odpowiada każdemu. Nie zalecane są m.in. osobom starszym, otyłym, ze schorzeniami i problemami kardiologicznymi. W takich przypadkach trening cardio jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Ponadto interwały mogą powodować zniechęcenie do ćwiczeń, szczególnie u osób trenujących amatorsko i nie przygotowanych odpowiednio do ich wykonywania.

Cardio i inne ćwiczenia

Jeżeli chcemy połączyć ćwiczenia cardio i siłowe warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności ich wykonywania. Po rozgrzewce wykonujemy ćwiczenia siłowe, modelujące, po nich dopiero długą serię ćwiczeń cardio. Dzięki temu spalamy węglowodany podczas wysiłku beztlenowego, a cardio uruchomi spalanie tkanki tłuszczowej. Podobna kolejność powinna być zachowana w przypadku takich treningów jak bieg sprinterski, rugby czy sztuki walki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here