Co jest ważne przy wyborze maty do jogi?

Oferta rynkowa mat do jogi jest na tyle szeroka, że problem może być jedynie ze zbyt dużym wyborem. Maty do jogi różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także parametrami i w konsekwencji ceną. Jakie kwestie są naprawdę istotne przy wyborze odpowiedniej maty?

Materiał

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się maty zrobione z polichlorku winylu, czyli PVC oraz z naturalnego kauczuku. W przypadku tego pierwszego materiału warto zainteresować się jakością PVC i raczej unikać mat, które nie mają oznaczenia  Oeko-Tex Standard 100. Chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo użytkowania, a przede wszystkim zdrowie. Niektóre maty do jogi dostępne w marketach mają niską cenę, jednak wynika ona z bardzo wątpliwej jakości produktu. PVC zastosowany w takim tanim wyrobie może niekorzystnie wpływać na nas, a przecież zaczynamy praktykować jogę, aby poczuć się zdrowo i młodo. Znak Oeko-Tex Standard 100 informuje nas, iż taka mata jest całkowicie wolna od substancji szkodliwych, np. formaldehydu, pestycydów, alergizujących barwników oraz metali ciężkich. Maty z dobrej jakości PVC będą droższe, ale przynajmniej wiadomo, że nam nie zaszkodzą.
Co jest ważne przy wyborze maty do jogi2
Z kolei maty z naturalnego kauczuku oraz trochę mniej popularnego TPE, a więc termoplastycznego elastomeru są biodegradowalne, wykonane z surowca odnawialnego i charakteryzują się świetną jakością. Bez względu na to, na jaką matę się zdecydujemy, to warto ją kupić w sklepie specjalistycznym http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html

Długość maty do jogi

Maty mogą mieć różną długość i należy ją ściśle dopasować do naszego wzrostu tak, aby można było wygodnie wykonać wszelkie pozycje, bez zwracania uwagi na to, czy przypadkiem nie wypadniemy poza matę. Dlatego lepiej wybrać taką, która będzie miała kilkanaście centymetrów więcej w stosunku do naszego wzrostu.

Szerokość

Najczęściej wystarcza mata o standardowej szerokości 60 cm, a szersze mogą się okazać niezbędne dla osób o wyjątkowo szerokich ramionach lub biodrach oraz praktykujących jogę dynamiczną. Wtedy należy rozważyć szerokość 66 cm bądź 80 cm.

Grubość

Niezwykle istotny parametr. Grubsze maty mające 4-6 mm charakteryzują się świetną stabilnością i bardzo dobrze amortyzują obciążenia, jednak są cięższe niż cienkie maty. Te drugie na pewno opłaca się brać w podróż.

Wytrzymałość

Niektóre maty do jogi należałoby wymienić po kilku miesiącach użytkowania, więc warto sprawdzać ten parametr przed podjęciem ostatecznej decyzji. Trochę szkoda byłoby kupować matę raz na pół roku, a mata zniszczona nie spełnia swoich zadań i może stwarzać zagrożenie dla zdrowia przy wykonywaniu pozycji.

Właściwości antypoślizgowe

W zasadzie to kluczowy parametr. Tylko maksymalna eliminacja poślizgu zapewnia stabilne i bezpieczne praktykowanie jogi. Jeżeli mata nie wygląda dobrze w tym aspekcie, to lepiej nie brać takiego modelu w ogóle pod uwagę.

Kolorystyka

Każdy ma jakieś upodobania kolorystyczne i otoczenie określonych barw nastraja nas pozytywnie, z kolei inne tonacje mogą nas drażnić. Warto wybierać maty w ulubionych kolorach.

Cena

Czynnik ważny, ale nie powinien być najważniejszy. Czasami tanie wyroby oznaczają niską jakość i tym samym konieczność wymiany maty już po niecałym roku użytkowania.

Jeżeli zależy nam na optymalnym wyborze, to należy przyjrzeć się wszystkim parametrom i dopiero po dokładnej analizie podjąć decyzję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here