Ciąża a aktywność fizyczna

Ciąża jest wymagającym czasem w życiu kobiety. To niejako nauka swojego ciała od nowa. Z wielu rzeczy trzeba zrezygnować lub ograniczyć. Czy dotyczy to także aktywności fizycznej?

Ćwiczenia a ciąża

Gwałtowne zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży łatwiej jest znosić gdy mamy więcej energii i lepsze samopoczucie. Aktywność fizyczna jest w tym bardzo pomocna, dlatego przyszła mama nie powinna z niej rezygnować. Zanim jednak podejmie się ćwiczeń zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który wskaże jakie aktywności można kontynuować a jakich należy unikać.

Sporty zakazane

Ciąża warunkuje rodzaj i intensywność dozwolonych ćwiczeń. zarówno podczas ciąży jak i połogu nie można wykonywać ćwiczeń wymagających użycia dużej siły. Zakazane są zatem wszelkie zajęcia na siłowni, podnoszenie ciężarów. W tym czasie warto także zapomnieć o wykonywaniu wszelkich sportów ekstremalnych, ale także bieganiu, jeździe konnej, nartach i łyżwach.

Aktywność fizyczna w ciąży

Dobrze dobrane ćwiczenia pomogą przyszłej mamie w zachowaniu sylwetki i formy podczas ciąży oraz w szybszym powrocie do formy po porodzie. Zatem jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań w ciąży można uczestniczyć w zajęciach takich jak joga, pilates, aerobik czy aqua-aerobik dla ciężarnych. Najczęstsze aktywności fizyczne wybierane podczas ciąży to pływanie oraz spacery. Żadna z tych aktywności nie wymaga posiadania drogiego sprzętu i może być dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży.

Jak wybrać miejsce do ćwiczeń?

Gdy przyszła mama zdecyduje się na chodzenie do klubu na ćwiczenia warto wpierw sprawdzić kilka faktów na temat miejsca i osób prowadzących zajęcia:

– czy osoba prowadząca zajęcia ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla ciężarnych;
– jak wygląda program zajęć ze szczególnym uwzględnieniem intensywności;
– jak daleko jest miejsce ćwiczeń od domu czy pracy;
– jak wygląda zaplecze danego miejsca czyli przebieralnie, temperatura, klimatyzacja;
– czy sprzęt i artukuły do ćwiczeń zapewnia ośrodek czy trzeba posiadać własny?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here