usg tarczycy Warszawa

Chociaż choroby tarczycowe są u dzieci znacznie rzadziej diagnozowane niż w przypadku osób dorosłych, to z całą pewnością warto poznać ten temat, ponieważ jeśli już występują, przyczyniają się do szeregu zaburzeń w fazie rozwoju najmłodszych pacjentów.

Należy wiedzieć, że zaburzenia pracy tarczycy mogą przyczynić się do nieprawidłowej perystaltyki jelit, zaburzeń hormonu wzrostu, nieprawidłowej pracy serca, niewłaściwego rozwoju mięśni oraz złego działania nerwów. Wiele zależy od tego, czy u dziecka rozpoznaje się nadczynność, a może niedoczynność tarczycy.

Nadczynność tarczycy u dziecka

Nadczynność tarczycy diagnozuje się u najmłodszych pacjentów o wiele częściej niż niedoczynność. Rozpoznaje się ją wtedy, gdy tarczyca jest za bardzo aktywna i wydziela nadmiar hormonów. Dziecko może być wtedy pobudzone, nerwowe, zauważa się problemy z jego koncentracją uwagi oraz pamięcią. Nadczynność tarczycy może przyczyniać się też do zaburzeń metabolizmu – mały pacjent, chociaż je tyle, co zawsze, nagle zaczyna chudnąć. Przy nadczynności tarczycy praca serca zostaje przyśpieszona, zwiększa się ciśnienie krwi, mogą pojawiać się również biegunki.

Diagnostyka tego rodzaju schorzenia polega na wykonaniu badań krwi w kierunku stężenia TSH, T3 oraz T4. Zaleca się też wykonanie usg tarczycy. Warszawa na szczęście dysponuje sporą liczbą profesjonalnych gabinetów, w których bez problemu można takie wykonać. Samo badanie usg ma również na celu wykluczenie albo zdiagnozowanie zmian w obrębie gruczołu tarczycy, na przykład guzków czy woli.

Niedoczynność tarczycy u dziecka

O niedoczynności tarczycy można mówić wtedy, gdy gruczoł ten produkuje zbyt mało hormonów. U dziecka zauważyć można wtedy przyrost wagi oraz zaburzenia procesu wzrostu. Co więcej, dziecko może cierpieć na zaparcia, ma suchą i szorstką skórę, a także kruche i łamliwe paznokcie oraz włosy, może odczuwać stale zimno, być senne i zmęczone.

W każdym przypadku liczy się jak najszybsze rozpoznanie choroby. W początkowej fazie wystarczy leczenie farmakologiczne, by usprawnić działanie tarczycy. W zaawansowanym stadium może być konieczna interwencja chirurga.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here