Ból za mostkiem pojawić się może z różnorodnych powodów. Dotyczą one, na przykład: problemów z układem naczyniowo-sercowym, chorobami serca, problemów z układem pokarmowym, nerwowym, mięśniowo-szkieletowym. Ból ten jest opisywany jako ucisk lub kłucie. Występuje zarówno w czasie wysiłku, jak i spoczynku. Może się pojawić w trakcie głębokiego wdechu. Występuje zarówno po lewej, jak i po prawej stronie klatki piersiowej. Schorzenia, którym może towarzyszyć tępy ból za mostkiem to, między innymi: zawał, choroba wrzodowa żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nerwica, kamica żółciowa, dławica piersiowa, zapalenie płuc, odma opłucnowa.

Inne przyczyny bólu za mostkiem

Ból za mostkiem może się pojawić również po urazach lub z powodu nadwyrężenia. Zdarza się także, że zwiastuje półpaśca. Ból jest wtedy bardzo silny i obejmuje jedną stronę klatki piersiowej. Poza tym ból tego rodzaju mogą wywołać niektóre z leków, na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zdarza się również, że ból w klatce towarzyszy przeziębieniu, którego objawem jest silny kaszel.

Ból w klatce a choroby układu pokarmowego

W przypadku chorób układu pokarmowego pojawia się pieczenie za mostkiem. Jest ono spowodowane miejscowym stanem zapalnym oraz uszkodzeniem błony śluzowej. Zazwyczaj nie pojawiają się wtedy inne niepokojące objawy, takie jak utrata nieprzytomności czy przyspieszona akcja serca. Ulgę może przynieść zażycie preparatu, który neutralizuje kwaśną treść żołądka.

Ból za mostkiem towarzyszący chorobom serca

W przypadku chorób serca może pojawić się nie tylko silny ból w okolicy mostka, ale także uczucie gniecenia. Dodatkowym objawem wskazującym na problemy z sercem jest drętwienie lewej ręki. Poza tym, możliwe jest uczucie nierównego bicia serca.

W jaki sposób badać i leczyć ból za mostkiem?

Diagnostyka tego rodzaju bólu rozpoczyna się od wykluczenia stanów zagrażających życiu. Zazwyczaj jako pierwsze wykonywane jest EKG serca, które umożliwia określenie, czy doszło do zawału serca. Wykonywane są także badania laboratoryjne. Pozwalają one określić, czy w organizmie są stany zapalne. Dalsza diagnostyka opiera się o wykonanie USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, a także gastroskopii. Jeśli po tych badaniach przyczyna bólu w mostku nie jest wciąż rozpoznana, należy wziąć pod uwagę możliwość zaburzeń nerwicowych, które można leczyć za pomocą leków uspokajających.

Kiedy dolega nam ból za mostkiem powinniśmy zastanowić się, z czego wynika. Przyczyna może być błaha, na przykład kaszel towarzyszący przeziębieniu. Należy jednak pamiętać, że długotrwały, silny i rozpierający ból za mostkiem może wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem. Zwiastuje bowiem kłopoty z układem naczyniowo-sercowym lub pokarmowym. Jeśli ból ten występuje regularnie i trwa dość długo, powinniśmy udać się do lekarza. Po dokładnym opisaniu wszystkich objawów zostaniemy skierowani na odpowiednie badania, które pozwolą odnaleźć przyczynę tego uciążliwego bólu i następnie wprowadzić odpowiednie dla nas leczenie.

http://ortopedycznie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here