Miażdżyca naczyń jest przewlekłą chorobą, która pojawia się już w wieku nastoletnim. Polega na tym, że przez żyły nie może już swobodnie przepływać krew. Naczynia są twardsze, a na ścianach tętnic odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne. W przebiegu tej choroby powstaje blaszka miażdżycowa. Czym jest i w jaki sposób z nią walczyć?

Blaszka miażdżycowa – czym jest i w jaki sposób powstaje?

Jest to zmiana występująca w przypadku miażdżycy. Składa się z masy lipidowej. Masa ta zaś złożona jest z LDL, komórek oraz włóknika. Blaszka powoduje, że zmniejsza się średnica naczynia. To z kolei doprowadza do niedokrwienia narządów zaopatrywanych w krew przez tę konkretną tętnicę. Kiedy w organizmie mamy do czynienia ze stanem zapalanym, cholesterol z krwi wraz z komórkami zapalnymi nagromadzają się w ścianie naczynia i powstaje blaszka. Może ona spowodować zmniejszenie się prześwitu nawet o połowę. To szczególnie niebezpieczne w przypadku mięśnia sercowego. Taka postać blaszki miażdżycowej określana jest jako stabilna. Natomiast bardziej niebezpieczna dla organizmu jest blaszka niestabilna. Może się ona odkleić od ściany naczynia i spowodować nawet zupełne zamknięcie światła naczynia. Następstwa występowania blaszek miażdżycowych są zależne od miejsca, w którym są one ulokowane. Te, które całkowicie zamkną światła naczynia, na przykład w szyi mogą doprowadzić do udaru.

Objawy miażdżycy – kiedy warto udać się do lekarza?

Miażdżyca może przez długi czas nie dawać konkretnych objawów. Jeśli jednak już ją podejrzewamy, warto wykonać badanie cholesterolu LDL lub cały lipidogram. Zaniepokoić powinno nas, jeśli łatwiej się męczymy, mamy problemy z koncentracją. Rzadko występuje objaw widoczny na skórze w postaci żółtych złogów cholesterolowych. Warto poddać się badaniu USG Dopplera, które określi, jak duże są problemy z przepływem krwi przez naczynia. Lekarz może zalecić także tomografię komputerową.

Leczenie miażdżycy

Zahamowanie powstawania blaszki miażdżycowej jest możliwe dzięki zmianie stylu życia. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mają w przypadku tej choroby ogromne znaczenie. Warto porzucić spożywanie tłustego mięsa, a stawiać na dużą ilość warzyw i owoców. Na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL mają wpływ kwasy tłuszczowe omega-3. Zawarte są w rybach. Konieczne jest także zrezygnowanie z papierosów. Leczenie miażdżycy to zapobieganie powstawaniu kolejnych blaszek miażdżycowych oraz stabilizacja tych, które już się wytworzyły. Posłużyć temu mogą statyny, które spowalniają zmiany miażdżycowe w tętnicach wieńcowych. Lekarze stosują także fibraty, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu we krwi. Kiedy takie leczenie nie przynosi skutków, kolejnym krokiem jest balonikowanie. Polega ono na kruszeniu złogów cholesterolowych i wyciąganie ich na zewnątrz. Czasem w tętnicy umieszcza się stent, który zapobiega powstawaniu nowej blaszki miażdżycowej. Zdarza się, że konieczne jest pomostowanie. To zabieg, który pozwala krwi znowu płynąć we właściwy sposób.

http://www.wystarczytakniewiele.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeki na łuszczycę
Następny artykułPreparaty odchudzające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here